Autobusom po Európe

NEMECKO
Nemecko - veľký okruh - poznávací zájazd
POSTUPIM – SANSOUSSI  – BERLÍN – SCHWERIN – LÜBECK – TRAVEMÜNDE – HAMBURG – BREMEN  – AACHEN – KOLÍN NAD RÝNOM – BONN – TREVÍR – BERNKASTEL – ELTZ – KOBLENZ – STOLZENFELS – RHEINFELS – MAINZ – HEIDELBERG – MAULBRONN – BADEN–BADEN – LUDWIGSBURG – REGENSBURG
  
Nemecko je krajina, ktorá ponúka množstvo unikátnych historických miest, starobylých architektonických stavieb a monumentálnych katedrál. Príjemným spestrením v Nemecku bude pre Vás plavba jedinečne tvarovaným údolím Rýna, ktorá poskytuje nádherné panoramatické pohľady na veľký počet starobylých hradov. Rieka Rýn, najmä práve romantický úsek medzi Mainzom a Kolínom, je pre mnohých stelesnením turistického Nemecka. Nemecko však ponúka oveľa viac: pobrežie Baltského mora, hlavné mesto Berlín, korunovačné mesto rímskych cisárov v Aachene, pohorie Schwarzwald. To všetko budete môcť poznať na našom novom poznávacom okruhu po Nemecku.

9
-dňový zájazd - doprava autobusom

Program:

1. deň:
Odchod z ČR v neskorých večerných hodinách.
2. deň: Ráno zastávka v meste POSTUPIM, prehliadka zámku SANSOUSSI (UNESCO) – letného sídla nemeckých cisárov. BERLÍN (UNESCO) – návšteva zaujímavých miest nemeckej metropoly (trieda Unter den Linden, Brandenburská brána, Ríšsky snem, Alexander Platz, Pergamonské múzeum a iné).
3. deň: SCHWERIN – mesto s malebnou polohou medzi jazerami, rozprávkovým ostrovným zámkom a jedinečne zachovalým historickým jadrom, ktorého starobylé budovy prežili 2. svetovú vojnu bez ujmy. Schwerin sa tiež nazýva „Florenciou severu“, pretože sa v minulosti stal Mekkou umelcov. LÜBECK (UNESCO) – v stredoveku najvýznamnejšie mesto pri Baltickom mori. Po 2. svetovej vojne bolo pekne obnovené. Upúta tu veľké množstvo tehlových stavieb (priečelia domov, radnica, brány, kostoly a iné), priťahujúce obdivovateľov tzv. tehlovej gotiky. TRAVEMÜNDE – výletné miesto na pobreží Lübeckého zálivu s plážami, kasínami a reštauráciami.
4. deň: HAMBURG – mesto rôznych stavebných slohov. Historické centrum obklopené parkami, vykričaná štvrť Sant Pauli, možnosť plavby loďou po obrovskom prístave, ktorý leží priamo v centre mesta. BREMEN (UNESCO) – staré jadro centra mesta s veľkolepým románskym dómom a radnicou s renesančným priečelím. Námestie Marktplatz s peknými štítovými domami.
5. deň: AACHEN (UNESCO) – mesto korunovácie rímskych cisárov a nemeckých kráľov. Dóm s trónom Karla I. Veľkého a osemuholníkovou dvojposchodovou kaplnkou je najvýznamnejšou stavbou z karolínskeho obdobia. Ďalej v meste môžeme vidieť gotickú radnicu, kúpeľný park, kolonádu a iné. KOLÍN NAD RÝNOM (UNESCO) – mesto sa môže pochváliť najslávnejšou gotickou stavbou v Nemecku – ohromným Dómom, ďalej množstvom zachovaných románskych kostolov, malebnými domami na Fischmarkte, radnicou, veľkým výstaviskom, múzeami a ďalšími zaujímavosťami. BONN – bývalé hlavné mesto SRN. Rodné mesto L. van Beethovena, založené Rimanmi v roku 11 pred n. l.
6. deň: Romantické údolie MOSELY – mesto TREVÍR – jedno z najkrajších nemeckých miest s radom pamiatok z rímskej doby (napr. monumentálna brána) i dôb neskorších. BERNKASTEL – mestečko s unikátnym súborom hrazdených domov obklopené chýrnymi vinicami. ELTZ – tu sa nachádza jeden z najkrajších rozprávkových hradov v Európe, množstvo veží a vežičiek a romantické výhľady dolu do údolia Eltz.
7. deň: PORÝNIE: Možnosť plavby loďou z KOBLENZ, mesta malebne položeného na sútoku Mosely a Rýna, po Rýne. Z paluby lode budete môcť obdivovať krásne údolie s terasovitými svahmi, na ktorých sa rozkladajú vinice a malebné dedinky. Celému údolí Rýna (UNESCO) dominujú romantické mohutné hrady, napr. zámok STOLZENFELS, hrady RHEINFELS, „Kočka“ a „Myš“. Loďou priplávate aj k chýrnej SKALE LORELEY, kde sa zrodila slávna legenda o krásnej dievčine s čarokrásnym hlasom. Na záver dňa prehliadka MAINZU (MOHÁČA), arcibiskupského mesta na sútoku Rýna a Mohanu so známym dómom sv. Martina, predné stavby v nemeckom románskom štýle.
8. deň: HEIDELBERG
– patrí k najkrajším nemeckým mestám. V 18. storočí bol vybudovaný v barokovom slohu. Z impozantného starého mosta je krásny výhľad na Heidelberský zámok, ktorý dominuje mestu. Kláštor MAULBRONN (UNESCO) bol založený v roku 1147 mníchmi z Alsaska. Je jednou z najzachovalejších ukážok stredovekej architektúry v Európe. Celý komplex obopínajú obranné hradby s vežami. BADEN–BADEN – elegantné kúpeľné stredisko s kolonádou, parkami, novými kúpeľmi a zrúcaninami rímskych kúpeľov.
9. deň: Zámok LUDWIGSBURG je situovaný v blízkosti Stuttgartu a nazýva sa aj „švábske Versailles“. Na prechádzky tu lákajú malebné záhrady s romantickým zámočkom, barokový park a ovocná záhrada. REGENSBURG - významné historické mesto, ktorého Dóm je najvýznamnejšia gotická sakrálna stavba v Bavorsku. Prehliadka malebného centra s radom gotických a renesančných mestských domov, kostolov a múzeí. Príjazd do ČR v neskorých večerných hodinách.

Zájazd organizujeme v spolupráci s partnerskou CK. 

Číslo zájazdu

Termín

Cena zájazdu

Nástupné miesto

M-240 -01/ R-D615

31.07. - 08.08.2015

468,- EUR

Praha, Pardubice, Hradec králové

Cena zahŕňa: dopravu lux. klim. autobusom, 7x ubytovanie v hoteloch (dvojlôžkové izby s príslušenstvom), 2x raňajky, 2x večera, služby sprievodcu, komplexné cestovné poistenie, poistenie zájazdu pre prípad úpadku CK.
Cena nezahŕňa:
vstupné, fakultatívne služby, lodné výlety
Fakultatívny príplatok:
5x raňajky -  38 €

Veľký okruh Bavorskom - poznávací zájazd
OBERNDORF – CHIEMSEE – MNÍCHOV – POSENHOFEN – SCHLOSSBERG – GARMISCH-PARTENKIRCHEN – ZUGSPITZE – HOHENSCHWANGAU – ZÁMOK NEUSCHWANSTEIN – WIESKIRCHE – OBERAMMERGAU – ZÁMOK LINDERHOF – NP BERCHTESGADEN – SOĽNÁ BAŇA – ORLIE HNIEZDO – PEVNOSŤ HOHENWERFEN

Do Bavorska sa nechodí len na jesennú slávnosť piva Oktoberfest. Do Bavorska sa chodí aj poznávať. Územne najväčšia a súčasne najbohatšia spolková krajina Nemecka pozýva nadýchať sa horského vzduchu v čistej prírode miestnych pohorí. Láka na plavbu po krištáľových jazerách. Otvára náruč turistom v lete aj v zime vo vychytených lyžiarskych strediskách. Nabáda na prechádzku po romantických hradoch. Dokazuje, že kultúra a mentalita tunajších obyvateľov je výrazne odlišná od zvyšku Nemecka. Poďte s nami na pivo a klobásky a spolu s nimi si vychutnajte aj bohaté turistické lahôdky regiónu z ktorého pochádza aj súčasný pápež Benedikt XVI. či Alžbeta Bavorská, Sissi.

5-dňový zájazd - doprava autobusom bez nočných jázd

Program:
1. deň:
Rodisko najznámejšej vianočnej piesne „Tichá noc, svätá noc“. Bola prvýkrát uvedená v r. 1818 v dedinke Oberndorf v kostole, na ktorého mieste dnes stojí kaplnka a my stojíme pred ňou. Obľúbené dovolenkové miesto Bavorska, Chiemsee (Chiemské jazero) = Bavorské more, ľadovcového pôvodu, ktoré pomaly zaniká. Z masy vody vykúkajú štyri ostrovy. Navštívime dva z nich: Herrenchiemsee (ostrov pánov) a Frauenchiemsee (ostrov dám). Prvý ukrýva palác postavený kráľom Ľudovítom II., nikdy nedokončený. Mnoho miestností však odkrýva verejnosti svoje vnútro. Druhý ostrov je domovom ženského kláštora. Dobre vychladené pivo nás po náročnom dni čaká v hlavnom meste Bavorska – Mníchove (fakultatívne večer po ubytovaní). Živo pulzujúce mesto, „najobývateľnejšie“ mesto Nemecka, miesto neslávne známych letných OH z r. 1972. Bude to miestna špecialita Weizenbier (pšeničné pivo), zlatistý Helles alebo najsilnejšie (6 - 9 % alkoholu) miestne pivo Starkbier.
2. deň:
„Possi“, to je prezývka zámku Possenhofen na brehu Starnberskeho jazera. Kedysi tu žila cisárovná Sissi s celou rodinou, preto aj múzeum je zasvätené iba jej. Hrad Schlossberg nás očarí hlavne exteriérmi. Šľachtici tu totiž žijú aj v dnešných dobách a súkromie si strážia. Lyžiarske stredisko Garmisch-Partenkirchen, zimné OH (1936), majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní, skoky na lyžiach, atď. Užime si panorámu hôr, ktorú sme doteraz mohli sledovať iba z televíznych prenosov. Zubačkou pod vrchol najvyššej hory Nemecka Zugspitze (2 962 m). Jej vrchol zakrýva jediný ľadovec na nemeckom území. Aj ten sa stále zmenšuje, preto sa zakrýva v lete izolačnými plachtami, odrážajúcimi slnečné žiarenie.
3. deň:
Dnes sa ponoríme do romantiky bavorských zámkov – letné sídlo a miesto výchovy Ľudovíta II. Hohenschwangau leží hneď oproti panovníkovmu neskoršiemu útočisku - zámku Neuschwanstein. Rozprávkový zámok priťahuje filmárov a Popolušku z Disneylandu takisto, lebo jej hrad vyzerá navlas rovnako. Tak ako väčšinu pútnikov zláka aj nás rokokový Wieskirche, kostol sv. Jozefa (UNESCO). V 18. st. začal bičovaný spasiteľ z dreva plakať a zázrak bol na svete. Zázraky sa dejú aj v Oberammergau dedinke s rozprávkovo pomaľovanými domami. Obyvatelia sa v r. 1634 vrúcne modlili k Bohu, aby ich ušetril morovej pliagy. Za pomoc mu sľúbili pašiové hry a tak v rokoch končiacich nulou sa všetci obyvatelia (cez 2000 hercov, spevákov, hudobníkov a technikov) zúčastňujú týchto slávnosti. Benediktínske opátstvo Ettal. S malou prestávkou existuje od 14. st. až dodnes. Jedným zo známych kláštorných produktov je Etallsky likér. Ochutnajme. Bylinky sú predsa zdraviu prospešne.
4. deň: : „Rozprávkový kráľ“ Ľudovít II. nás sprevádza naďalej. Jediný z troch palácov, ktorý nechal postaviť a videl ho aj dokončený, je zámok Linderhof. Už nemusíte cestovať do Francúzska kvôli Versailles, jeho zmenšenú kópiu majú aj v Bavorsku. Meno dostal podľa lipového stromu, pod ktorým panovník sedával pri východe slnka a raňajkoval. Stále tam stojí. Národný park Berchtesgaden je značka, ktorá sa dobre predáva. Nielen pre zimné športy, ale aj pre rôzne prírodné atrakcie. Čaka nás expedícia do soľnej bane. Tajomný svet tunelov, kam sa dostali kedysi iba baníci. Vydajme sa po ich stopách, aby sme spoznali, odkiaľ pochádza ta soľ, ktorá je vraj nad zlato. Prehliadka mestečka Berchtesgaden.
5. deň:
Vyvezme sa honosným výťahom až na vrchol Kehlstein (1834 m n. m.), kde sa tyči „Hitlerovo Orlie hniezdo“, darček k jeho 50.narodeninam. Prekrásny panoramaticky výhľad na celý NP, ktorý bol pôvodne určený iba pre nacistického diktátora (paradoxne mal strach z výšok) a jeho návštevy. Informácie o nacistických vodcoch, ktorí tu pravidelne dovolenkovali, poskytne dokumentačné centrum vo forme múzea. Najvyššie položené jazero Nemecka – Konigssee pod monumentálnym skalným masívom Watzmanu, 3. najvyššej hory krajiny (2 713 m). Hlboké údolie, strmé zrazy, ľadovcový pôvod a ostrozelená farba jazera pripomínajú nórske fjordy. Okružná plavba so zastávkou pri kostole sv. Bartolomeja, možnosť vychádzky k ľadovcovej kaplnke v stene Watzmanu. Pevnosť Hohenwerfen, vypínajúca sa na skalnom výbežku a výhľad na údolie Salzach. Práve tu Juraj Jakubisko nakrútil známy rozprávkový seriál o strašidlách - Teta (film Pehavý Max a strašidlá). Návrat v neskorších večerných hodinách.

Garantom zájazdu je CK Svetobežník.

Číslo zájazdu

Termín

Cena zájazdu

Nástupné miesto

       

Cena zahŕňa: autokarovú dopravu z NR, TT, BA, 4x ubytovanie v 3* penziónoch/hoteloch, 4x bufetové raňajky, služby sprievodcu CK, poistenie zájazdu pre prípad úpadku CK.
Cena nezahŕňa: vstupy podľa programu, komplexné cestovné poistenie 8,50 €/os..
Možno objednať za príplatok: 
3 večere 42 €, osoba v 1/1 izbe 95 €, miesto v prednej polovici autokaru 7 €.

Romantika Baltského mora a Dánskeho kráľovstva - poznávací zájazd
KODAŇ – MALMÖ – FREDERIKSBORG – HELSINGØR – HELSINGBORG – ZÁMOK KRONBORG – ZÁMOK FREDENSBORG SLOT – ROKSILDE – OSTROV MON – MONS KLINT – LÜBECK – WISMAR – HAMBURG – BREMEN
 
Dánsko, nenápadná krajina na severe Európy, pripomína svojím vzhľadom tak trochu placku. Kto by povedal, že práve tu ležia najkrajšie zámky starého kontinentu? Je domovom najznámejších detských rozprávok z dielne H. Ch. Andersena a na brehu Kodane tíško sedí Malá morská víla, ktorá sa stala symbolom celého kráľovstva. Druhý breh Baltského mora a romantické mestá Hamburg a Lűbeck - Najzelenšie mesto Nemecka a Kráľovná hanzy. Poznáte chuť, legendu vzniku a cesty marcipánu do Európy? Poďme sa vybrať medzi červené tehličkové stavby so zelenými medenými strechami, rozprávkovými vežičkami, poďme objaviť riečne kanály a romantické zákutia miest, kde sa stretáva Baltické more so Severným.

Počas okruhu navštívime aj švédske mestá Malmö a Helsingborg.

8-dňový zájazd - doprava autobusom bez nočných jázd

Program:
1. deň:
  Odchod v ranných hodinách, jazda cez Nemecko na ubytovanie.
2. deň: Kodaň.
Malá architektúra, zelene medené strechy, historické budovy, početné námestia s fontánami a viacero atraktívnych veží. Najstarší kráľovský rod v Európe a palác kráľovskej rodiny Amalienborg. Kráľovná Margaréta II. a slávnostné striedanie stráží v čiapkach z čiernej medvedej kožušiny. Farebné nábrežie Nyhavn ako najveselšia a najkrajšia časť Kodane. Stroget, najdlhšia nákupná ulica celej Európy. Radničné námestie, na ktorom sa vždy niečo deje. Palac Christianborg a zámok Rosenborg s expozíciou korunovačných klenotov. Plavba loďou a symbol krajiny – Mala morská víla, ktorá vyskočila z rozprávky H. Ch. Andersena. Prijemne unavení? Ešte nás čaká večer, ako ho trávia Kodančania. Tivoli. Večerná fakultatívna návšteva švédskeho Malmö (vlak).
3. deň:
Najkrajší dánsky renesančný zámok Frederiksborg a národné historické múzeum. Mestečko Helsingør ako strážca severného okraja ostrova Zeland a za morskými vlnami lesknúce sa domy švédskeho Helsingborgu (tak blízko Švédska a nepozrieť sa tam?) Nasadáme na trajekt a o 20 minút sa prechádzame po švédskej pôde. Nestretneme tu síce žiadneho z 500 000 švédskych losov, ale určite sa dozvieme aspoň jednu zo švédskych povestí. Zámok Kronborg a návšteva u Hamleta. Vežičky hradu, hradby a priekopy naplnené vodou, prechod popod umelo vytvorený tunel sprevádza ťažká streľba a dunivý dupot pešieho vojska. Tam za oknami sa odvíjal dej Hamleta, hoci Shakespeare nikdy toto miesto nenavštívil. Zámok Fredensborg Slot alias Palac mieru. Na jar a jeseň obývaný kráľovskou rodinou, miesto konania slávnostných audiencií, a s tým spojená tradícia o vyškrabávaní mena briliantom. Večerná Kodaň a jedna z najstarších krčmičiek mesta a pravé dánske lahodné pivo.
4. deň:
Roksilde – bývalé hlavne mesto Dánska. Miestna katedrála je prvou gotickou sakrálnou tehlovou stavbou v Škandinávii (UNESCO) a sú v nej pochovaní všetci panovníci dánskej monarchie. Tajomstvá roksildskej histórie a päť v pôvodnom stave udržiavaných vikingskych lodi. Ostrov umelcov – idylický dánsky ostrov Mon či ostrov neporušenej prírody. Pokojná, nadčasová atmosféra ostrova, hrazdené domčeky a stovky nádherných pláží. 6 km dlhé stometrové vápencové útesy – Mons Klint vystupujúce z azúrovo modrého mora. Prechádzka pozdĺž ich úpätia, schodisko vedúce na zovretú pláž. Pre mnohých Dánov najkrajší kút Dánska, pre nás záverečná dánska čerešnička na torte. Trajekt do Nemecka (cca 45 minút).
5. deň:
Nemecký Lűbeck (UNESCO) vyhlásený za Kráľovnú hanzy, j
edna z najskvostnejších raných metropol svetového obchodu. Stredoveké Staré mesto, lemované vodnými priekopami a riekou Trave, symbol mesta Holštýnska brána (Holsentor) s dvoma kruhovitými vežami. Stredoveké uličky a chodníky, početné gotické tehlové kostoly a kláštory, Dóm z 12. st., dokonalá tehlová radnica dokumentujúca  bohatstvo a  sebavedomie niekdajšieho meštianstva. Najpôvabnejšie ulice  Mengstrasse a Königstrasse a traja nositelia Nobelovej ceny Günter Grass, Thomas Mann a Willy Brandt. Marcipánové mesto a Lűbecký marcipán. Kedysi sa mu pripisovali liečivé účinky, preto sa o jeho výrobu starali len lekárnici. Neskôr lahôdka šľachty a obľúbený zákusok na kniežacích stoloch. 200 ročná kaviareň Niederegger Café a múzeum marcipánu nám vyrozpráva svoju legendu a možno sa nám podarí vidieť ukážku ručnej výroby týchto farebných sladkých figúrok. Staré hanzové mesto Wismar (UNESCO), niekdajšia významná švédska námorná základňa s najlepšie chránenou pevnosťou v Európe, ktorú Švédi prenajali Meklenburgsku, ale nikdy si ju nevyžiadali späť. Najväčšie severonemecké námestie s rozmermi 100-krát 100 metrov obklopené elegantnými stavbami všetkých slohov. Klasicistická Radnica, Wassserkunst s prepracovanou kovanou fontánou, gotické skladisko z roku 1380 známe ako Alter Schwede, zvyšok pôvodnej impozantnej gotickej stavby - osemdesiat metrov vysoká veža chrámu svätej Márie.
6. deň:
Slobodné a hanzové mesto Hamburg. Postupne vystopujeme starý Hamburg: Kostol sv. Michaela, najvýznamnejšia baroková stavba severného Nemecka, s najväčšími vežovými hodinami v Nemecku. Budova hamburskej burzy, najstaršia svojho druhu v Nemecku, St. Nikolai Kirche, zbombardovaný kostol slúžiaci ako protivojnový pamätník. Nová radnica postavená na 4 000 dubových pilieroch. Večer zábavná štvrť Reeperbahn, St. Pauli – Zóna hriechu, ktorá už dlho nie je adresou erotických podnikov. „V prevádzke“ je len ulička neresti, ohradená veľkým plotom s nápisom: Ženám vstup zakázaný! Hamburský prístav, druhý najväčší prístav Európy. Historický Speicherstadt, navlas rovnaké stavby z červených tehličiek so zelenými medenými strechami, najväčší súvislý komplex skladových budov na svete. Najväčší sklad orientálnych kobercov na svete. Svet vysťahovalcov Ballinstadt. Nová štvrť Hafen City, Elbphilharmonie, nová koncertná hala  vybudovaná priamo na streche pôvodného skladu. Alter Elbtunnel – v hĺbke takmer 24 m sa ťahá 426 m dlhá pasáž vo forme tunela pod riekou Labe.
7. deň:
Hanzové mesto či „Rím severu“ Brémy. Na hlavnom námestí pochopíme, prečo sa prezývajú „schon klein“, pekné malé mesto.
8.deň:
Cesta domov. Príchod vo večerných hodinách.

Garantom zájazdu je CK Svetobežník.

Číslo zájazdu

Termín

Cena zájazdu

Nástupné miesto

       

Cena zahŕňa: autokarovú dopravu, 2x ubytovanie v 3* hoteli v Kodani, 3x ubytovanie v 3* hoteli v Nemecku, 2x tranzitný hotel, 5x bufetové raňajky, služby sprievodcu CK, poistenie zájazdu pre prípad úpadku CK.
Cena nezahŕňa: vstupy, trajekt do Nemecka, komplexné cestovné poistenie 13,60 €/os..
Možno objednať za príplatok: 
osoba v 1/1 izbe 189 €.