Poznávacie zájazdy

Malta a Gozo
Ostrovy Malta a Gozo - poznávací zájazd
MARSAXLOKK – TARXIEN – VITTORIOSA – VALLETTA – MDINA – RABAT – OSTROV GOZO – VICTORIA – GGANTIA – MODRÁ JASKYŇA – HAGAR QIM –  MNAJDRA – MOSTA

Ostrovy Malta a Gozo na Vás zapôsobia starobylou atmosférou, ktorú umocňujú mohutne opevnené mestá, ako Valletta, Vittoriosa, Mdina, Victoria a ohromné množstvo veľkých katedrál a kostolov, ktoré tvoria dominantu každého mesta aj malého mestečka. Veľmi pôsobivo je na Malte podávaná tradícia rádu Maltézskych rytierov, príbeh Malty v dobe veľkého obliehania Turcami v roku 1565 a jej húževnatá obrana počas druhej svetovej vojny. Na ostrovoch Malta a Gozo sa nachádzajú aj megalitické chrámy z doby kamennej, ktoré sú jedinečnými stavbami svojho druhu. Veľmi pôsobivé je aj južní skalnaté pobrežie Malty, kde príkre útesy spadajú do mora a tvoria fascinujúce útvary vrátane tzv. Modrej jaskyne.

8-dňový zájazd - doprava letecká

Program:

1. deň:
Odlet z Prahy. Prílet na ostrov Malta, ubytovanie, individuálne voľno.
2. deň: MARSAXLOKK - malebný prístav, plný farebných člnov, zachycovaný na všetkých prospektoch z Malty. Každú nedeľu sa tu konajú veľké trhy. TARXIEN (UNESCO) - pozostatky najväčšieho chrámového komplexu, ktorý sa skladá zo šiestich chrámov, ktoré vznikli medzi rokmi 3800 a 2500 pred n. l. VITTORIOSA - bývalé hlavné sídlo maltézskych rytierov, opevnené mestečko, výhľady na Vallettu.
3. deň: VALLETTA (UNESCO) - impozantne opevnené hlavné mesto Malty. Zo záhrady sú krásne výhľady na Grand Harbour a protiľahlé mestá. Zaujímavý Veľmajstrovský palác, krásne zdobená katedrála Sv. Jána, pevnosť St. Elmo a ďalšie pamätihodnosti.
4. deň: MDINA - perla medzi maltskými mestami, opevnená mohutnými stredovekými hradbami, z ktorých je výhľad cez polovicu ostrova. Mdina je pokojné mesto, do ktorého je zakázaný vjazd áut. Pôsobí ako obrovský skanzen. RABAT - živé mestečko, ktorého pamätihodnosti sa nachádzajú pod zemou, pretože bolo prevažne vybudované nad katakombami  z rímskej doby. Nachádzajú sa tu katakomby sv. Agáty, katakomby a kostol sv. Pavla. ÚTESY DINGLI - tu chodníky zostupujú pozdĺž strmých útesov až na úzky pás pobrežia.
5. deň: Výlet na ostrov GOZO (menší, ale nie menej zaujímavý brat Malty). Cestou pekné pohľady na ostrovček Comino. Mesto VICTORIA - útulné miesto s malými námestiami, úzkymi uličkami, početnými kostolmi a citadelou, z ktorej sa ponúka veľkolepý výhľad na celý ostrov. GGANTIA (UNESCO) - pôsobivý chrámový komplex z mladšej doby kamennej.
6. deň: MODRÁ JASKYŇA - južné pobrežie so strmými útesmi, do ktorých sa zarezáva sústava jaskýň s najväčšou modrou jaskyňou. Slnečné lúče tu rozohrávajú pestrú hru farieb, ktorú môžete pozorovať počas plavby na rybárskom člne. HAGAR QIM (UNESCO) a MNAJDRA (UNESCO) - chrámové komplexy z mladšej doby kamennej, umiestnené v obzvlášť peknej krajine medzi poľom a morom.
7.
deň: MOSTA - leží na okraji maltského súmestia. Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie má štvrtú najväčšiu kopulu na svete s priemerom 52 m. Neobvyklým exponátom je tu nemecká bomba, ktorá preletela kopulou a neexplodovala, pretože robotníci v Škodovke do nej v rámci sabotáže nedali rozbušku.
8. deň: Prílet do Prahy.

Poznámka:
na výlety na Malte je využívaná hustá sieť miestnej hromadnej dopravy. Cestovné si platia klienti u vodiča (cena cestovného cca 18 €/týždeň). Sprievodca podáva výklad deň pred výletom, nesmie priamo pri pamiatkach. Sprievodca môže zmeniť poradie navštívených miest s ohľadom na miestne sviatky.

Zájazd organizujeme v spolupráci s partnerskou CK.
 

Číslo zájazdu

Termín

Cena zájazdu

Nástupné miesto

M-271-01 / R-M547

09.09. - 16.09.2015

672,- EUR

Praha

Cena zahŕňa: letenku Praha - Malta - Praha, letiskové taxy a palivový príplatok, 6-7x ubytovanie v hoteli (2-lôžkové izby s príslušenstvom), 6-7x raňajky, služby sprievodcu, poistenie zájazdu pre prípad úpadku CK, poistenie liečebných výdavkov a storna.
Fakultatívne príplatky:
6× večera 57 €,
na výlety na Malte je využívaná hustá sieť miestnej hromadnej dopravy; cestovné platia klienti u vodiča (cena cestovného cca 18 € za týždeň)
sprievodca podáva výklad deň pred výletom, nesmie priamo pri pamiatkach

Malta a Gozo - perly Stredozemného mora - poznávací zájazd
MDINA – MOSTA – RABAT – VALLETTA – CHRÁM HAL SAFLIENI – HAGAR QIM –  MNAJDRA – MODRÁ JASKYŇA –  OSTROV GOZO – VICTORIA – MARSAXLOKK 

Malta a Gozo sú ako čokoládová bonboniéra. Vždy keď zdvihnete vrchnák, hľadáte, vyberáte a objavíte niečo nové. Zdá sa, že maltská história sa nezastavila a láka nás na cestu sedemtisícročnou históriou. Ostrovy boli domovom civilizácií, pevnosťami, miestom obchodu i útočiskom. Každé mesto, každá dedinka, každý kúsok zeme dýchajú dejinami. Ale maltské ostrovy sú viac ako iba veľký skanzen. Vyžarujú hmatateľnú radosť zo života. Príťažlivá sila Malty spočíva v jedinečnej kombinácii starého s novým a spôsobe, ako tu dejiny sprevádzajú prítomnosť.

6-dňový zájazd - letecká doprava

Program:

1. deň:
Odlet a prílet na letisko Luga (Malta). Na skalnej vyvýšenine uprostred ostrova tróni bývalé hlavné mesto Malty s históriou siahajúcou až na samý počiatok histórie ostrova samotného. Mdina, za Feničanov Maleth, počas nadvlády Ríma Melita, za arabov Medina, potom Citta Vecchia (Staré mesto) a dnes Tiché mesto. Ocitáme sa v jedinečnej atmosfére stredoveku zmiešaného s barokom. Roztomile uličky vlniace sa celým mestom, vyhliadka z Citadely na neobývanú časť Malty, klenotnica náboženského umenia – Katedrála Sv. Pavla, údajne postavená na mieste, kde sv. Pavol v roku 60 n.l. obrátil na kresťanskú vieru vtedajšieho rímskeho miestodržiteľa Publia... Mosta a netypický kostol nazývaný rotunda, so štvrtou najväčšou kupolou v Európe. Cez 2. svetovú vojnu sa tu ukrývali ľudia a modlili sa k Panne Márii, keď cez kupolu vletela do kostola letecká bomba, ale nevybuchla. Odvtedy sa traduje, že to ľudí zachránila Panna Mária. Kópia nemeckej bomby je uložená v sakristii kostola, vraj ju vyrobili v českej zbrojovke, kde sa snažili výrobu sabotovať. Rabat, súrodenec mesta Mdina, v minulosti mdinské trhovisko. Preslávený jaskyňami sv. Pavla, ktorý sa tu podľa spisov sv. Lukáša uchýlil po stroskotaní. Prešpikované podzemie katakombami, bývalým kresťanským pohrebiskom, kde sa kresťania ukrývali pred rímskym útlakom, ukrývajúce hrobky zo 4. a 5. st.. Po toľkej histórii, chodení a hltaní informácii od našej sprievodkyne si vychutnáme parádnu ochutnávku vina s maltskými pochúťkami. Len sa tu nesmieme zabudnúť do ďalšieho dňa!
2. deň:
Hlavne mesto Valletta (UNESCO), založene rytierskym radom sv. Jana, majstrovské dielo barokového umenia a svedectva najvyberanejšieho umenia a architektúry. Katedrála sv. Jana a „Zoťatie Jana Krstiteľa“ od Caravaggia, Národné archeologičke múzeum, Palác Veľmajstrov, pôvodné súkromné rytierske záhrady Barracca a pevnostne zariadenie – to všetko vybudované na výbežku do mora, ktorý vyčnieva do najväčšieho a najhlbšieho prírodného prístavu sveta. Žlté „old school“ autobusy, hlavné bulváre, spleť v pravom uhle sa križujúcich uličiek plných drobných kurióznych obchodov a kaviarní, strmé schodiská, romantické zákutia. Nájdeme tu takmer všetko, do čoho sa môžeme zamilovať!
3. deň:
Podzemný neolitický chrám Hal Saflieni (UNESCO). Trojposchodový labyrint podzemných chodieb, komôr a sál, vytesaný do skaly, postupne rozširovaný počas 1 300 rokov. Viac ako 10,6 m hlboký komplex s celkovou plochou 500 m2 pochádzajúci z doby asi 3800 až 2500 pred n. l.. Tisícky kostí, ale iba ženského pohlavia, okrové maľby. Hrobka či miesto pre rituálne účely... Nechajme sa prekvapiť. Monumenty staršie ako Stonehenge Hagar Qim Mnajdra patria medzi najstaršie voľne stojace stavby na svete. Prečo boli postavené a ako boli postavené, zostáva dodnes tajomstvom, ako aj zvyky a spôsob života ich staviteľov. Blue Grotto alebo Modrá jaskyňa, najznámejšia jaskyňa na Malte. Kamenné oblúky vysoko nad morskou hladinou, kombinácia farieb od oranžovej cez fialovú až k modrej. Podľa povesti útočisko nýmf, ktoré vábili námorníkov svojim spevom. Scény z filmu Trója. Typická veľkonočná procesia v Moste počas ktorej na vlastnej koži zažijeme nábožnosť obyvateľov Malty.
4. deň:
Sesterský ostrov Gozo vzdialený iba pol hodiny loďou, charakterizovaný vlastnými mýtmi a tajomstvami.Legendárny domov rusalky Kalypso, staré dedinky, zasnené cesty, hlavné mesto Victoria, kde pri domoch vysedávajú babičky vyrábajúce typické krajky. „Okno modrej oblohy“, gigantický skalný oblúk na západnom výbežku Dwejra, lode kotviace vo „Vnútornom mori“ a azúrová farba morskej vody dopĺňaná oranžovými koralmi. Ostrov, kde sa dá na chvíľu určite vypnúť. Mellieha Bay, najväčšia a najdlhšia piesočná pláž Malty.
5. deň: Marsaxlokk,
najmalebnejšie prímorské mestečko Malty, tradičný rybársky pristav a typické lode Luzzu vo farbách oranžova, zelena a modra. Rybie reštaurácie, nábrežie a sušiace sa rybárske siete. Už od Napoleonovej okupácie známe „Three cities“ alebo tri mestá, Cospicua a Senglea. Opevnené mestá, intenzívne bombardované počas 2. svetovej vojny, pýšiace sa stále veľkým počtom historických pokladov.
6. deň:
Pobyt pri mori, transfer na letisko a odlet domov.

Garantom zájazdu je CK Svetobežník.
 

Číslo zájazdu

Termín

Cena zájazdu

Nástupné miesto

SV-MG-01

02.04. - 07.04.2015

599,- EUR

Viedeň, transfer z Bratislavy

Cena zahŕňa: leteckú dopravu Viedeň - Luqa -Viedeň (bez prestupu), transfer BA/VIE/BA, autokarovú dopravu podľa programu, trajekt Malta/Gozo a spať, 5x ubytovanie v 4* hoteli, 5x bufetové raňajky, maltský obed na Gozo, ochutnávka vín, miestnu slovensky hovoriacu sprievodkyňu počas pobytu, poistenie zájazdu pre prípad úpadku CK.
Cena nezahŕňa: vstupy podľa programu, komplexné cestovné poistenie 10,20 €/os.
Povinný príplatok: letiskové a servisné poplatky 150 €/os.
Fakultatívne príplatky: 
4 večere 45 € (2., 3., 4. a 5.deň), osoba v 1/1 izbe 82 €. vstup do Hal Saflieni 23 € (vstup nezakúpite priamo na mieste!)