Talianske Dolomity - Dolomity Superski
Pod týmto názvom sa skrýva najrozsiahlejšia lyžiarska oblasť Talianska, v ktorej možno lyžovať s jednou permanentkou. Držiteľ skipasu Dolomiti Superski môže lyžovať v ktoromkoľvek z 12 najznámejších lyžiarskych stredísk, bez ohľadu na to, v ktorom z nich je ubytovaný. Oblasť sa tiahne od Brennerskej diaľnice cez populárne Val di Fiemme až po svetoznáme olympijské mesto Cortina d´Ampezzo. Do zoznamu Dolomiti Superski patrí: Cortina d´Ampezzo * Plan de Corones * Alta Badia * Val Gardena / Alpe Siusi * Val di Fassa e Carezza * Arabba / Marmolada * Alta Pusteria * Val di Fiemme / Obereggen * San Martino di Castrozza / Passo Rolle * Valle Isarco * Tre Valli * Civetta.

Rajón Dolomiti Superski pozostáva z celkových 1 250 km zjazdových tratí, z toho 131 km čiernych, 702 km červených a 417 km modrých. Na prepravu slúži 69 kabínkových lanoviek, 211 sedačkových lanoviek a 184 vlekov. Hodinová prepravná kapacita je 638 000 osôb. Trate sú v nadmorskej výške od 778 m do 3 266 m. V oblasti je 1 160 km bežeckých tratí, ktoré sú po celú sezónu upravované.

Najväčšou atrakciou v rámci Dolomiti Superski je okruh pod známym názvom Sella Ronda.

Odkazy:
          www.dolomitisuperski.net

                                                                                          

OBLASŤ - Lyžiarske stredisko Ubytovacie zariadenie
 Val di Fiemme / Obereggen    

CavaleseMolina di Fiemme
Ziano di Fiemme


Tésero

Predazzo
Bellamonte
Carano
Varena
 
 
Aparthotel & Rezidencia Des Alpes ***   Individuálna doprava autom Doprava autombusom
Rezidencia Trunka Lunka ****   Individuálna doprava autom Doprava autombusom
Hotel Trunka Lunka ***   Individuálna doprava autom Doprava autombusom
Rezidencia Maso Cheló ***   Individuálna doprava autom
Hotel Relais Grünwald ****   Individuálna doprava autom Doprava autombusom
Hotel Eurotel ***   Individuálna doprava autom Doprava autombusom
Hotel Italia *** a Villa Monica   Individuálna doprava autom
Rezidencia Pont´hotel***   Individuálna doprava autom
Hotel Negritella ***   Individuálna doprava autom   náš tip
Rezidencia Lagorai ***   Individuálna doprava autom
Sport Hotel Pampeago ***   Individuálna doprava autom
Aparthotel Majestic ***   Individuálna doprava autom
Rezidencia Kristall ***   Individuálna doprava autom
Rezidencia Ancora ***   Individuálna doprava autom
Suite Apartmány Color Home ****   Individuálna doprava autom
Chalet Baite Aurora ****   Individuálna doprava autom
Clubrezidencia & Hotel Rezort Veronza ***   Individuálna doprava autom
Rezidencia Gloria ***   Individuálna doprava autom 
 
Val di Fassa e Carezza / Sella Ronda    

CanazeiAlba di Canazei
Penia di Canazei
Campitello di Fassa

 

Pera di Fassa
 

 
Club Rezidencia & Hotel Al Sole ***   Individuálna doprava autom
Hotel & Club Dolomiti ****   Individuálna doprava autom
Rezidencia Contrin ***   Individuálna doprava autom
Apartmánový dom Mason Mëisules ***   Individuálna doprava autom
Aparthotel Princess ***   Individuálna doprava autom
Apartmánový dom Majon Sotroi ***   Individuálna doprava autom
Privátne apartmány Ladina ***   Individuálna doprava autom
Hotel Grohmann ***   Individuálna doprava autom
Hotel Villa Margherita ***   Individuálna doprava autom
 
 Val Gardena / Alpe di Siusi - Sella Ronda    

Selva Gardena


Santa Cristina
Ortisei
Castelrotto

 

Hotel **** Antares   Individuálna doprava autom
Rezidencia *** Antares   Individuálna doprava autom
Rezidencia Boé ***   Individuálna doprava autom
Rezidencia Villa Emi ***   Individuálna doprava autom
Aparthotel Kastel Seiser Alm ***   Individuálna doprava autom
 
 Arabba / Marmolada - Sella Ronda  -  

Arabba


Malga Ciapela
 
 
Chalet Heidi & Royal ***   Individuálna doprava autom
Rezidencia Baita Antlia ***   Individuálna doprava autom
Club hotel Valtur Principe Marmolada ***   Individuálna doprava autom  rodinná zľava
Rezidencia Regina Dolomiti ***   Individuálna doprava autom
Hotel Malga Ciapela **   Individuálna doprava autom
 
Kronplatz / Plan de Corones    

Chienes
 
Rezidencia & Hotel Pustertalerhof ***   Individuálna doprava autom
 
Civetta    

Alleghe
 
Apartmánový dom Casa Nili ****   Individuálna doprava autom
Apartmánový dom Esperia ***   Individuálna doprava autom
 

 

Sella Ronda - nezabudnuteľný zážitok

Je to lyžiarsky okruh, ktorý na lyžiach prepája tieto lyžiarske areály: Val di Fassa e Carezza, Arabba/Marmolada, Val Gardena/Alpe di Siusi a Alta Badia s celkovou dĺžkou 487 km zjazdoviek (bez použitia skibusu či auta) spája cca 350 km.

Sella Rondu (nadmorská výška 1 535 - 2 478 m) môžeme absolvovať buď v smere hodinových ručičiek - oranžová trasa, s celkovou dĺžkou 41,8 km, prekonané prevýšenia 8 012 m, 9 zjazdoviek v dĺžke 25,5 km, 4 kabínkové 6 sedačkových lanoviek a 1 lyžiarsky vlek proti smeru hodinových ručičiek - zelená trasa, s celkovou dĺžkou 38,8 km, prekonané prevýšenia 7 717 m, 13 zjazdoviek v dĺžke 22,4 km, 2 kabínkové, 10 sedačkových lanoviek a 4 vleky.

Upozornenie: pre okruh Sella Ronda potrebujeme skipas s celoplošnou platnosťou Dolomiti Superski.

A ešte jedna dobrá rada nad zlato:

  • na okruh Sella Ronda treba nastúpiť pomerne dosť zavčasu, napríklad z nástupnej stanice Campitello di Fassa, alebo Canazei, okolo 9. hodiny. Trasy sú výborne označené, zablúdiť prakticky nemožno. Nevýhodou je však to, že ak nestihneme absolvovať celý okruh do poslednej jazdy lanovky, môže sa nám stať, že sa do ubytovne dostaneme len nie práve najlacnejším taxíkom. Skúsení lyžiari, ktorí Sella Rondu poznajú, dokážu absolvovať okruh aj dva razy za jeden deň...
  • k svojmu automobilu sa dostaneme iba tak, že sa na parkovisko vrátime tou istou lanovkou, ktorou sme nastupovali na okruh.
  • je dôležité mať najmä na prvý raz so sebou mapku Sella Ronda.
  • časová rezerva je potrebná aj preto, lebo najmä za slnečného počasia je na okruhu pomerne veľká „premávka“ a na niektoré lanovky treba zopár minút čakať.
Talianske Dolomity - Dolomity Superski

Val di Fiemme / Obereggen

Vzdialenosť od Bratislavy: cca 730 km

Mestečká Cavalese, Predazzo, Castello di Fiemme, Ziano, Panchia a ďalšie patria medzi tradične najvyhľadávanejšie lokality, slovenskí turisti sa sem radi vracajú. Hoci Val di Fiemme je známe predovšetkým svetovými šampionátmi v severských disciplínach (na Passo Lavazze v n.v. 1 800 m nájdete bežecký areál s niekoľkými okruhmi rôznych dĺžok, perfektne upravovanými traťami pre klasickú i voľnú techniku), milovníci zjazdového lyžovania tu nachádzajú vynikajúce trate. Pre snowboard sú k dispozícii 2 snowparky.

Výhodou je platnosť skipasu. Permanentka pre Val di Fiemme/Obereggen je totiž voľnou vstupenkou aj do mestskej plavárne v Cavalese, resp. Predazze a na zimný štadión v Cavalese. V cene je aj preprava skibusmi, rovnako ako vstup na nočné lyžovanie v Obereggene.

Val di Fassa e Carezza / Sella Ronda

Údolie Val di Fassa je vlastne pokračovaním Val di Fiemme, ak prichádzame z autostrády od výjazdu Ora/Egna. Vyznačuje sa vynikajúcimi lyžiarskymi terénmi. Val di Fassa je ideálnym nástupným miestom na okruh Sella Ronda (so skipasom Dolomiti Superski), a to rovnako v Campitello di Fassa ako aj v Canazei. Vzdialenosť od Bratislavy je 760 km, väčšinou po autostráde. Obidve mestá majú rozsiahlu kultúrnu, športovú a spoločenskú infraštruktúru.

Arabba / Marmolada

Vzdialenosť od Bratislavy cca 800 km.

Stredisko, ktoré možno smelo označiť nielen za špičkové v Taliansku, ale aj celej Európy, vysoké percento vynikajúcich zjazdoviek vyššej a strednej náročnosti, Marmolada je naozajstnou čerešničkou na torte a nemal by si ju nechať ujsť nik, kto si rád vychutnáva dlhý a vynikajúci zjazd. Z Malga Ciapely je tiež výborný prístup na Marmoladu, do Arabby aj na Sella Rondu. Vzhľadom na nadmorskú výšku Marmolady a jej ľadovcu, je tu záruka dostatku snehu do neskorej jari. Je tu aj pestrá paleta voľného terénu a extrémneho a skialpinistického lyžovania. Azda neoslňuje iba počet kilometrov zjazdoviek - je ich "iba" 62 km, ale nástup na Sella Rondu tento výber značne rozširuje.

Val Gardena / Alpe di Siusi

Vzdialenosť od Bratislavy 690 km

Lyžiarske stredisko svetového mena, najmä vďaka pravidelným pretekom Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní, patrí k najvyhľadávanejším v talianskych Dolomitoch. Val Gardena so strediskami Selva Gardena, Ortisei, Santa Cristina, Plan de Gralba, atď. 175 km prvotriednych zjazdoviek, prekrásne scenérie Dolomitov, moderné prepravné zariadenia vo Val Gardene patria k európskej špičke. Po celú sezónu sú trate vynikajúco upravované, perfektné ubytovacie zariadenia, k tomu rad prepychových obchodov, kaviarničiek, cukrární, reštaurácií – to všetko dáva Val Gardene punc svetovosti. Aj preto treba pri výbere tejto lokality počítať s vyššími cenami. Kapacity sa napriek tomu predávajú vo veľkom časovom predstihu. Skipas Dolomiti Superski umožňuje lyžovať na najznámejšom talianskom lyžiarskom okruhu, Sella Ronde. Val Gardena ponúka aj vynikajúce možnosti pre skialpinistov, takmer 100 km bežeckých tratí a obrovské možnosti pre aktívny odpočinok a relax.

Cortina d´Ampezzo

Vzdialenosť od Bratislavy: cca 630 km

Patrí dnes k najprestížnejším zimným strediskám v Európe. Preslávila ju ešte roku 1956 zimná olympiáda, na ktorej triumfoval mladý Rakúšan Toni Sailer, ktorý ako prvý lyžiar v histórii vyhral vtedajšie všetky tri zjazdové disciplíny. Cortina zaznamenala odvtedy obrovský rozmach, a to tak vo výstavbe hotelov, penziónov, lanoviek a lyžiarskych tratí ako aj infraštruktúry - kultúrnej, spoločenskej i športovej. Dnes disponuje Cortina d´Ampezzo zjazdovkami všetkých stupňov náročnosti. Vďaka obrovskej prepravnej kapacite lanoviek, sedačiek a vlekov tu, podobne ako vo väčšine talianskych lyžiarskych stredísk, státie v dlhých radoch nepoznajú. K dispozícii je aj 1 zjazdovka špeciálne vyhradená pre snowboarding. Kto si chce dopriať prepych, tu má možnosť. A kto prípadne túži stretnúť niektorú zo svetových celebrít, možno sa mu to pošťastí. Cortinu totiž navštevujú nielen európske, ale aj zámorské osobnosti zvučných mien. Napriek tomu, že ponúkané ubytovacie kapacity zväčša nie sú priamo v centre Cortiny, prístup k lyžiarskym strediskám je dobrá a ubytovanie je na veľmi solídnej kvalitatívnej úrovni.

Plan de Corones

Vzdialenosť od Bratislavy: cca 550 km

Plan de Corones, známy aj pod nemeckým názvom Kronplatz patrí k najbližšie položeným strediskám od Slovenskej republiky. Nachádza sa totiž v tesnej blízkosti mesta Brunico/Bruneck a z Bratislavy sa sem dostaneme po trase Viedeň-Graz-Klagenfurt-Villach-Spittal an der Drau-Lienz. Ide prakticky o rozsiahlu horu, ktorá je zo všetkých strán poprepájaná lanovkami a zjazdovkami. Hlavnými strediskami v údolí sú San Vigilio di Marebbe, Riscone a Valdaora. Lyžiarom slúži 32 lanoviek a vlekov a k dispozícii je 90 kilometrov vynikajúcich zjazdoviek všetkých stupňov namáhavosti. Na "stolovej hore" - vrchole Plan de Corones je množstvo reštaurácií, bufetov s rýchlym občerstvením, slnečných terás, skrátka všetko, čo spríjemňuje lyžovačku.