Taliansko

   Taliansko Liparské ostrovy Liparské ostrovy Liparské ostrovy Liparské ostrovy Umbria Piemonte Piemonte Sardegna Lagi di Garda Liguria isola di Elba Toscana Lazio Sicilia isola di Ischia Campania Calabria Basilicata Puglia Molise Abruzzo Marche Emilia Romagna Veneto Friuli - Venezia Giulia Lago di Garda Abruzzo Friuli - Venezia Giulia Veneto Liguria Emilia Romagna Umbria Marche Lazio Molise Basilicata Puglia Calabria Sardegna Sardegna Sardegna

Bohatstvo kultúrnych pamiatok, pohár dobrého vína, pizza, špagety, horúce slnko, pláže a priezračné a čisté more a srdečnosť miestnych obyvateľov.

Krajina, ktorú si zamilujete.

KALÁBRIA

Najjužnejšia časť Apeninského polostrova s krásnou prírodou a prevažne hornatou krajinou, ktorá má dodnes väčšinou poľnohospodársky ráz a veľmi málo priemyslu. Vyznačuje sa teplým a príjemným podnebím od apríla do októbra a predovšetkým najčistejšími úsekmi mora a pláží nielen v oblasti Talianska, ale i celej Európy. Ideálne obdobie tu vládne od mája do júla, keď sa teplota vzduchu pohybuje okolo 30 stupňov C. V júli a predovšetkým v auguste teplota dosahuje 40 stupňov C. Očarujúcou odmenou pre každého návštevníka sú prekrásne prírodné scenérie s krásnymi vyhliadkami.

APÚLIA

Apúlska oblasť, taliansky Puglia, tvorí "podpätok talianskej čižmy". Prevláda tu poľnohospodárstvo, a preto tu môžete často uvidieť nekonečné olivové háje, mandľovníky a rôzne citrusové porasty. Túto oblasť tvorí predovšetkým rovina, ktorá na východe prechádza do vápencového Garganského pohoria. V Apúlii sa môžete stretnúť i so starobylou architektúrou domov, nazývaných trulli. Sú to biele budovy z kameňov, stavaných do kruhu, zakončené kužeľovitou strechou. Najviac sa ich vyskytuje v mestečku Alberobello, ktoré stojí za návštevu. Jedným z najkrajších miest je Lecce s bohatou barokovou architektúrou. Všetky prímorské strediská sa vyznačujú predovšetkým rozvinutým rybolovom.

SICÍLIA

Najväčší ostrov Talianska, ktorý bol už pred storočiami nazývaný "ostrovom slnka", predovšetkým pre svoje subtropické podnebie s horúcimi letami a miernymi zimami. Symbolom Sicílie je najväčšia doteraz činná sopka v Európe - Etna. Jedinečná krása krajiny, pekné pláže, množstvo cenných antických pamiatok, medzi ktorými vynikajú zachovalé grécke chrámy i originálne stavby z normanského obdobia, činia Sicíliu turisticky veľmi vyhľadávanou po celý rok. Zbytky antických gréckych miest v južnej časti Sicílie svedčia o tom, že bola už v tej dobe kvitnúcim ostrovom. Už v staroveku bola jednou z najvýznamnejších poľnohospodárskych oblastí Talianska a dodnes ju, zvlášť vo vnútrozemí, pokrývajú rozsiahle obilné lány. Z veľkého prístavu Reggio Calabria a Villa S. Giovanni vedie do Messiny pravidelná lodná doprava, ktorá prepravuje i vlaky.

KAMPÁNIA - Neapolský záliv

Veľmi úrodný kraj, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je sopka Vezuv a Neapol, hlavné mesto Kampánie.

Neapolský záliv je jedným z najnavštevovanejších miest Talianska. Patrí sem predovšetkým Amalfské pobrežie, kde sa pestujú najušľachtilejšie citróny na svete. Na severnej strane Sorrentského polostrova sa zase darí pomarančovníkom. Na hornatom Sorrentskom polostrove leží jedno mestečko vedľa druhého a všetky majú bohatú históriu. Z mesta Sorrento alebo z veľkého neapolského prístavu môžete navštíviť jeden z najkrajších ostrovov Tyrhenského mora - Capri. Ten bol už v staroveku obľúbeným miestom pobytu cisárov. Alebo môžete navštíviť antické mestá Pompeje a Herkuláneum, ktoré boli v roku 79 zasypané popolom.

SARDÍNIA

Čarovný ostrov v Stredozemnom mori s čarokrásnymi piesočnými plážami, azúrovým morom a ešte nezničenou prírodou, pretože bola turistami objavená pomerne nedávno. Sardínia uspokojí požiadavky i tých najnáročnejších, ktorí hľadajú pokoj, odpočinok v krásnej prírode, ale i všetok komfort. Patrí k najmenej osídleným miestam Talianska. Tichá horská krajina a tisíce, pre Sardíniu typických, okrúhlych obytných veží z doby kamennej a bronzovej umožňujú atraktívnu dovolenku, pre ktorú je tento ostrov stále viac vyhľadávaný. Najlepšie sa na Sardíniu dopravíte trajektmi z Janova, Livorna a Civitavecchia. Cesta trajektom trvá približne 10 hodín.

ABBRUZZO

Najvyššia časť Apenín vo východnej časti stredného Talianska, ktorá v zimnom období ponúka lyžovanie a v lete svojich návštevníkov zaujme predovšetkým dlhými piesočnými plážami s množstvom zábavných podnikov, reštaurácií a barov. Najjužnejšiu časť regiónu zaberá Abbruzzský národný park, pokrytý bukovými lesmi, ktorý má zaručiť zachovanie typickej miestnej krajiny a vzácnych druhov flóry a fauny. Pozdĺž pobrežia Jadranu sa tiahnú početné letoviská, z ktorých odporúčame navštíviť mestečko Atri s peknou románskou katedrálou, Ortona so zrúcaninou hradu, odkiaľ je krásny výhľad, hradbami obohnané mestečko Lanciano s gotickým kostolom, Vasto s mnohými pozoruhodnými kostolmi, Pescara, Chieti a ďalšie.

MARCHE - Palmová riviéra 

Kraj Marche je považovaný za jediné veľké mesto. Mesto, kde sa nachádza všetko možné. Pobrežie dlhé 180 km lemuje Jadranské more a premieňa zvláštnym spôsobom jeho krajinu. Mierna, ale nepoddajná rovina s obrobenými farebnými políčkami. Nevysoké hory s dedinkami, postavenými na návršiach, a rieky, ktoré akoby česali územie, jaskyne, ktoré majú veľký geologický význam, strmé skaly a jediné jazero - jazero Pilátovo. Toto je Marche. Je to obraz, ktorý namaľovali veľkolepými farbami dejiny a rozmanité kultúry. Hrady, opátstva, kostoly, múzeá, paláce, námestia, vily a pamiatky krášlia Marche po celom jeho území. Marche predstavujú obľúbený turistický cieľ. Nie sú tu prázdne miesta, všade môžeme obdivovať historické budovy, oceniť nejaký obraz či inú zaujímavosť.

ELBA

Tento krásny ostrov stredomoria je súčasťou Toskánskeho súostrovia. Elba leží cca 10 km západne od Talianska neďaleko prístavu Piombino. Je 27 km dlhá a 18 km široká. Typická svojim stálym počasím, čistým morom a veľkým množstvom pláží je vhodná ako pre rodiny s deťmi tak aj pre športové typy (pešia turistika, cyklistika, potápanie, vodné športy ako windsurfing, jachting...). Centrom ostrova je prístav Porto Ferraio. Turistické centrá sú skôr na južnej časti Elby. Za navštívenie iste stojí Napoleonovo sídlo v Portofferariu, jeho letné sídlo v San Marinu s ukážkami zbierok Egyptského múzea, zbytky pevnosti Forte della Stella v tvare päťcípej hviezdy s výhľadom, kostoly, mineralogické múzeum a vrchol Monte Capanne.

VENETO - Benátsky záliv

Necelých 600 kilometrov z Bratislavy Vás delí od čarovného pobrežia Benátskeho zálivu. Pre všetky letoviská, ktoré sa nachádzajú v oblasti severného Jadranu sú typické dlhé pieskové pláže s pozvoľným vstupom do mora, množstvom príjemných apartmánových a hotelových ubytovacích zariadení, čulý spoločenský život so širokou ponukou reštaurácií, barov, diskoték a obchodov. Pre výhodnú polohu je Benátsky záliv obľúbený hlavne u rodín s deťmi.

LIGÚRIA

Od francúzskej hranice na západe pozdĺž Janovského zálivu až po La Speziu na východe, sa rozprestiera Ligúria, jeden z najmenších a najpretiahnutejších talianskych krajov. Jeho osídľovanie začalo preukázateľne už pred jedným miliónom rokov, kedy sa v jaskyniach dodnes viditeľných v skalách usadzovali neandertálci. V priebehu tisícročí a storočí bolo potom územie postupne ovládané Ligúrmi, Saracénmi, Rimanmi, Langobardami a Francúzmi, ktorí tu zanechali veľa historických a kultúrnych pamiatok viditeľných na každom kroku. Predovšetkým v horách je možno naraziť na pôvabné dedinky, v ktorých akoby sa zastavil čas. Vďaka horám, ktoré bránia chladu zo severu, je ligurské podnebie jedným z najpríjemnejších a najvyrovnanejších v celom Taliansku. Hlavným mestom je Janov (Genova). K návšteve tiež odporúčame mestá Impéria, Rapallo, La Spezzia, Varigotti.

LAZIO

Lazio je, nadnesene povedané, kraj, ktorý snáď najviac ovplyvnil Európu a jej prostredníctvom aj celý svet. Je to kraj, kde vyrástla rímska ríša a jej kultúra, ktorá tvorí základ európskej vzdelanosti. Hlavným mestom je Rím (Roma), s ktorým je nerozlučne spojený aj Vatikán, sídlo pápeža a centrum kresťanstva. Boli storočia, keď Rímu vládol Vatikán a pápež bol hlavou tzv. Cirkevného štátu, ktorý ovládal podstatnú časť dnešného talianskeho štátu s výkyvmi až do minulého storočia. Pôvodný názov regiónu znel Latium. Po celom kraji môžeme dodnes nájsť stopy dávnych národov a kultúr; žili tu Etruskovia, Latinovia, Hernikovia a Volskovia, vojnové ťaženia sem priviedli Vizigótov, Kartágincov, Vandalov, Ostrogótov, Byzantíncov i Langobardov. Preto vari nikoho neprekvapí, že na každom kroku tu možno i nečakane naraziť na množstvo pamiatok. Z etruských si zaslúži pozornosť pohrebisko v Cerveteri a Tarquinii, ďalej Véio, Vulci, Bolsena a iné, typické rímske pamiatky možno nájsť v Palestrine, Tivoli, Cori, v Ostii, Anziu, Formiu. Na návštevu ďalej odporúčame Viterbo, Ceri, Ferento, Subiaco, Anagni, Orsini a jazero Bracciano.

TOSCANA

Meno tohto regiónu je veľmi staré a je odvodené od latinského výrazu Tusci, čo je iný výraz pre Etruskov, pre ktorých bolo Toskánsko spolu so severným Latiom a južnou Umbriou materským územím. Pozostatky ich kultúry sa nachádzajú po celom území - Fiesole, Cortona, Chiusi, Volterra, Populonia, Vetulonia. Po nich Toskánsko ovládli Rimania, čisto rímskych pamiatok je tu však prekvapivo menej: chrám, divadlo a kúpele ve Fiesole, amfiteátre v Lucce a Arezzu, divadlo a kúpele vo Volterre, kúpele v Pise. Po páde Rimanov bola centrom Lucca. Hlavným celotalianskym kultúrnym centrom sa Toskánsko a predovšetkým Florencia stali v renesančnom období a najmä v 16. storočí sa ťažisko umeleckej tvorby presunulo do Ríma. Nielen pre svoju históriu a množstvo pamiatok, ale i pre nádhernú krajinu, je Toskánsko obľúbeným miestom hlavne pre Nemcov, Angličanov a Američanov, tí tu netrávia len dovolenku, ale veľmi často si tu kupujú majetky a zámočky Toskánsko je svetoznáme i svojou produkciou vína, z ktorých najslávnejšie je Chianti. Hlavným mestom je Firenze (Florencia), na návštevu ďalej odporúčame mestá Pisa, Saturnia, San Gimignano, Pitigliano, Sorano.