Sardínia -  informácie

 

Zaujímavosti o Sardínii
Povrch
24.090 km2
vrátane ostrovov Sanť Antioco, San Pietro, Asinara, La Maddalena, Caprera a ďalších menších ostrovov.

Populácia
Asi 1.600.000 obyvateľov. Prítomnosť človeka možno datovať do doby 17.000 rokov pr. n. l., ale pôvod Sardínčanov je ešte i dnes zahalený tajomstvom.

Hlavné mestá provincií:
Cagliari, hlavné mesto (212.000 obyvateľov), Sassari (122.000 obyvateľov), Nuoro (36.000 obyvateľov), Oristano (33.000 obyvateľov). Je tu 365 obcí.

Pobrežie
1.896 km vrátane ostrovov, čo zodpovedá 1/4 celého obvodu pobrežia Talianska. Vysoké útesové a obťažne prístupné pobrežia sa nachádzajú v severozápadnom sektore v Capo Caccia, v blízkosti Alghera, na východe v zálive Orosei, na juhovýchode a v Sulcis. Žulové pobrežie, ktoré je nižšíe a prerušované častými plážami, sa nachádza predovšetkým na severozápade, v Gallure. Najkrajšia je Costa Smeralda (Smaragdové pobrežie), kde sa striedajú útesy s rozľahlými a chránenými zátokami, ktoré tu vznikli pri ústí riek. Najdôležitejšie zálivy sú v Cagliari, Asinare, Alghere, Oristane a Palmase na západnom pobreží a zálivy Golfo di Orosei a Golfo degli Aranci na východnom pobreží.

Klíma
Mierne, so zriedkavými dažďami. Od júna do septembra prší v priemere jeden a pol dňa za mesiac.

Priemerná teplota:
júl - september 28°C, október - november 20°C, december - marec 15°C, apríl – jún 23°C

Vodopis
Rieky, prevažne bystriny, dodávajú vodu umelým priehradným nádržiam, slúžiacim na výrobu elektriny a na zavlažovanie. Hlavnými vodnými tokmi sú: Tirso (150 km), na ktorej sa nachádza jazero Lago Omodeo, Flumendosa (127 km), ktorá napája rovnomenné jazero, ďalej Flumini, Mannu, Cixerri, Cedrino, Posada, ktoré zásobujú jazerá Mulargia a Cuja. Jediné prírodné jazero na ostrove je Baratz, v Nurra, západne od Sassari, zatiaľ čo vodných nádrží je tu asi päťdesiat.

Z prírodného hľadiska sú dôležité pobrežné tône. Najviac ich je v oblasti Cagliari a Oristana. Obzvlášť v lete býva na Sardínii nedostatok sladkej vody spôsobený nedostatočnými zrážkami.

Reliéf
Ostrov je prevažne hornatý, i keď priemerná výška je jen 364 m. V strede Sardínie je masív Gennargentu, ktorého najvyšší vrchol Punta Lamarmora dosahuje výšku 1 834 m. Jeden z najstarších horských masívov Talianska sa nachádza v Campidane, jedná sa o hory Monti Linas (1 236 m) a Caravius (1 116m) vSulcis. Výnimkou sú veľké nížiny Campidano (oblasť Cagliari) a menšie nížiny Nurra (oblasť Sassari).

Jazyk
Sardínsky jazyk je veľmi starobylý. Vychádza z latinčiny, ktorú na ostrov priniesli Rimania. Má mnoho nárečových podôb, z ktorých najdôležitejšími sú: kampidánčina (campidanese), logudorčina (logudorese), gallurčina (gallurese) a sassarčina (sassarese). Miestnou zvláštnosťou je katalánčina a starý janovský dialekt.

Flóra
Veľmi rozšírené sú tu lesy zimných a korkových dubov a v niektorých zónach sa ešte vyskytujú zvyšky starých tisových a cezmínových hájov z treťohorného obdobia (zvlášť v stredovýchodnej časti ostrova). Veľmi bohaté sú stredomorské suchomilné kraviny (macchie), ktoré sa striedajú s borievkami a planými olivami.

Fauna
Rozšírený je sardínsky jeleň a muflón, ktorý je symbolom ostrova. Ďalej tu žijú divoké prasatá, líšky, kuny, divé mačky, zajace a plchy. Z vtákov sa tu vyskytuje sokol kráľovský, sokol túlavý, orol kráľovský, sup bielohlavý, plameniaci a vzácne sultánske kury. V mori žijú všetky druhy rýb, typických pre Stredomorie a vzácne živočíchy ako korytnačky a tulene. Tulene boli už pred rokmi zaznamenané v jaskyni Grotta dél Bue Marino (Jaskyňa morského býka) v zálive Golfo di Orosei, ako aj v jaskyni Grotta di Nettuno (Neptúnova jaskyňa) v Capo Caccia, blízko Alghera.

Zaujímavosť
Pivonka je symbolom sardínskeho kraja. Rozkvitá na jar a zahaľuje do ružovej farby celý ostrov. Pre Sardínčanov je to dôležitá kvetina, ktorú zrejme používali na vyháňanie démonov a čarodejníc.
 

Ako sa dostanete na Sardíniu
Odporúčame vám zabezpečiť si včas letenky a lodné lístky na trajekt, pretože najmä v sezóne lety i trajekty bývajú často obsadené.

Na Sardíniu sa možno dopraviť:

Letecky
Na Sardínii sú štyri letiská:
Cagliari - Elmas; Alghero - Fertilia; Olbia - Costa Smeralda; Arbatax - Tortoli.

Loďou

Najdôležitejšie prístavy na Sardínii sú:
Olbia, Porto Torres a Golfo Aranci v severnej časti ostrova, Cagliari a Arbatax na juhu.

Hlavné lodné spoločnosti:

• FFSS (Ferrovie dello Stato). Dopravu zabezpečuje početnými trajektami.
• Tirrenia - Spojuje porto Torres, Olbiu, Arbatax a Cagliari s Janovom, LaSpeziu, Civitavecchiu, Neapol, Palermo a Trapani. Ďalej zabezpečuje najrýchlejšie spojenie medzi: Civitavecchia - Olbia 3,5 hod. La Spezia - Olbia 5 hod.
• Compagnia Sarda di Navigazione Marittima
• Sardegna Lines
• Sardínia Ferries
• CMT Ligne de Sardaigne
• Moby Lines
• Grandi Navi Veloci - Grimaldi spája Janov s Porto Torres od júna do septembra. Na lodi je možno zakúpiť si len miestenku na sedačku alebo kabínu.
 

Ako cestovať po Sardínii
Cesty

Naprieč ostrovom vedie zo severu na juh štvorprúdová cesta (superstrada), ktorá sa nazýva Carlo Felice a je dlhá 228 km. Začína v Porto Torres, pokračuje cez Sassari až do Cagliari. Ďalšie hlavné cesty spájajú: Cagliari - lglesias; Olbia – Siniscola - Nuoro; Abbasanta - Cagliari; Sassari - Olbia; Sassari - Tem pio Pausania. Ostatné cesty, hoci asfaltové, sú úzke a s mnohými zákrutami.

Prenájom áut: Avis

Vlaky

Z dôvodu členitosti miestneho terénu je železničná doprava dosť pomalá. Miestnou kuriozitou je “Zelený vláčik", ktorý jazdí pravidelne na turistických trasách v obzvlášť zaujímavých častiach ostrova.

Spojenie medzi všetkými väčšími centrami je zabezpečované aj autobusmi (spoločnosť ARST, Azienda Regionale Sarda Trasporti).