Taliansko - Apúlia
Apulia Mapa Brindisi Ostuni Vieste Peschici San Menaio Rodi Garganico Lido del Sole Lago di Varano Santa Marina di Leuca

     Mapa Apúlie Kamenné stavby zvané "trulli"   Santa Maria di Leuca Lecce Lecce Bari Baroková architektúra v Lecce Pobrežie Gargana Pobrežie Gargana Opuncie na pobreží Olivovníky   

Apúlska oblasť, taliansky Puglia, tvorí "podpätok talianskej čižmy". Prevláda tu poľnohospodárstvo, a preto tu môžete často uvidieť nekonečné olivové háje, mandľovníky a rôzne citrusové porasty.

Túto oblasť tvorí predovšetkým rovina, ktorá na východe prechádza do vápencového Garganského pohoria. V Apúlii sa môžete stretnúť i so starobylou architektúrou domov, nazývaných trulli. Sú to biele budovy z kameňov, stavaných do kruhu, s kužeľovitou strechou. Najviac sa ich vyskytuje v mestečku Alberobello, ktoré stojí za návštevu. Jedným z najkrajších miest je Lecce s bohatou barokovou architektúrou. Všetky prímorské strediská sa vyznačujú predovšetkým rozvinutým rybolovom.

Vzdialenosť zo Slovenskej republiky na polostrov Gargano je približne 1400 km, do južnej časti Apúlie 1600 km. Letisko sa nachádza v meste Bari a Brindisi.

Letovisko Ubytovacie zariadenie
Rodi Garganico Villaggio Hotel Residence Baia Santa Barbara ***     Priamo pri pláži
 
Peschici Hotel Park Paglianza Paradiso ****   All inclusive
Villaggio Internazionale Manacore ***  
 
Vieste Village Arcobaleno ***  Zvieratá povolené   Priamo pri pláži
Village Sfinalicchio  Zvieratá povolené
Villaggio San Pablo   Zvieratá povolené

Villaggio San Lorenzo
Turistico La Canzone del Mare
 
Mattinata   Villaggio Baia del Monaco
 

APÚLIARybársky prístav v Monopoli

Lido del Sole / Rodi Garganico / San Menaio

Lido del Sole je moderné prázdninové stredisko v severnej časti polostrova, vzdialené asi 3 km od vstupnej brány Gargana - starobylého mestečka Rodi Garganico, najstaršej osady Gargana. Lido del Sole je tvorené rôznymi rezidenčnými objektmi, ktoré sa nachádzajú v pobrežnom páse, obklopenom typickou stredomorskou vegetáciou, vápencovými útesmi a morskými zálivmi, ktoré pripomínajú tie najkrajšie kúty Dalmácie. V nespočetných taverničkách vám odporúčame ochutnať talianske špeciality, zvlášť morské ryby a kôrovce. Mestečko Rodi Garganico, ktoré je postavené na vysokom skalnom masíve, skrýva krásne historické centrum. San Menaio je nová rekreačná oblasť rozrastajúca sa na pobreží medzi Rodi Garganico a Peschici.

Príjazd: Diaľnica A14 Ancona - Bari, výjazd Poggio Imperiale - Lesina (55 km). Žel. stanica: S. Severo (64 km). Letisko: Bari (200 km).

Peschici

Peschici je najmalebnejšie historické mestečko exotickej oázy Európy - Gargana. Gargano je hornatý poloostrov východného pobrežia regiónu Apúlie s civilizáciou nedotknutou krajinou a do pobrežia vrúbenými zátokami s nádhernými prírodnými útvarmi. Ide o veľmi členitý kraj s vápencovými jaskyňami, bujnou vegetáciou, olivovými hájmi a v neposlednom rade s krásnymi, prevažne pieskovými plážami a azúrovo čistým morom. Historická časť Peschici, ktorú tvoria orientálne budovy zo 14. st. a úzke uličky, je vybudovaná na skale.

Príjazd: Diaľnica A14 Ancona - Bari, výjazd Poggio Imperiale - Lesina (70 km). Žel. stanica: S. Severo (80 km). Letisko: Bari (190 km).

Vieste

Pôvodne rybárske a poľnohospodárske mestečko, kde sa až do dnešnej doby zachovali typické biele a nízke zoskupené budovy, vybudované v orientálnom štýle. Dominantou Vieste je miestny prístav s majákom, postaveným na protiľahlom skalnatom útese. Neopakovateľnú atmosféru majú vyhliadky na motorových člnoch pozdĺž malebného pobrežia s krásnymi zátokami a skalnatými útesmi pozoruhodných tvarov so značným množstvom jaskýň. Z prístavu pravidelne plávajú lode na tajuplné ostrovy Tremiti. Najväčší z nich - San Domino - má pieskovú pláž a rozkošné zátoky. Sem bola v roku 8 n. l. poslaná do vyhnanstva Júlia, vnučka cisára Augusta, ktorá tu v roku 28 aj zomrela. Správne stredisko súostrovia - San Nicola - sa pýši významnou pamiatkou z 11. storočia, opevneným opátstvom Santa Maria a Mare. Bolo založené v 8. storočí a v 18. storočí bolo upravené na väzenie.

Príjazd: Diaľnica A14 Ancona - Bari, výjazd Poggio Imperiale - Lesina (90 km). Žel. stanica: S. Severo (100 km). Letisko: Bari (167 km).

Ostuni / Torre Santa Sabina / San Vito dei Normanni

Ostuni má zaslúžene prezývku "Biele mesto". Ostuni je mesto postavené na vyvýšenine s nádherným pohľadom na more a okolitú nížinu, je doslova posiate bielymi rustikálnymi domčekmi, omietnutými vápnom. Mesto pôsobí veľmi sugestívne a večer je čarovne osvetlené. Odporúčame prechádzku pešou zónou historického, stále však obývaného a naplno žijúceho centra, prepleteného úzkymi uličkami s romantickými kaviarničkami a návštevu neskorogotickej katedrály z 15. st. Neďaleko sa nachádzajú jaskyne Castellana, ktoré patria (popri jaskyni Adelsberg) medzi najvýznamnejšie jaskynné systémy v Európe. Jaskyne, dlhé asi 1,2 km, s postrannými chodbami oveľa viac, sú prístupné so sprievodcom a majú 2 výťahy. Nad jaskyňami je vyhliadková veža a speleologické múzeum. Vo Fasane možno navštíviť  Zoosafari, kde chovajú okolo 600 exotických zvierat, vrátane levov, a delfinárium. Táto časť Apúlie je známa unikátnym výskytom "trulli"  - dominantných murovaných domčekov kruhovitého tvaru s kužeľovitou strechou z prekrývajúcich sa vrstiev. Najkrajšie trulli a  iné vzácne pamiatky sú v Arberobelle, Martina Franca a Locorotonde. Tu vám odporúčame ochutnať miestne známe, obzvlášť biele vína D.O.C.

Príjazd: Diaľnica A14 Ancona - Bari, výjazd Bari, ďalej po SS 16 smer Brindisi, výjazd Villanova. Žel. stanica: Ostuni. Letisko: Brindisi (40 km).

Santa Maria di LeucaLido Marini / Marina di Ugento

Lido Marini je pobrežná prázdninová dedinka, ktorá spadá pod správu vnútrozemského mestečka Ugento. Oblasť s rozvinutým poľnohospodárstvom a rozvíjajúcim sa cestovným ruchom. Niekoľko kilometrov odtiaľ leží mesto Gallipoli, nazývané “Perla Jónskeho pobrežia” a to predovšetkým vďaka veľmi priezračne čistému moru, krásnemu historickému, turisticky atraktívnemu centru a malebnému prístavu naproti malého ostrovčeka Sv. Andrea. Santa Maria di Leuca leží na juhovýchodnom cípe Talianska - “špičke talianskeho podpätku”. Mys Santa Maria di Leuca je nazývaný podľa bielej vápencovej skaly (grécky ákra leuká). Na myse stojí kostol Santa Maria di Finibus Terrae (Sv. Márie z Konca Zeme), ktorý má oltár z časti Minervinho chrámu, ktorý tu kedysi stál a obraz Madony, ľuďmi pokladaný za zázračný. Od majáka sa otvára nádherný rozhľad, za veľmi jasného počasia až do Albánska. Mestečko má krásnu promenádu, vedúcu k turistickému prístavu. Západne od mysu sú malé prímorské kúpele Leuca a Punta Ristola. Zážitkom sú plavby na člne pozdĺž veľmi členitého pobrežia s početnými jaskyňami. Pár desiatok kilometrov odtiaľ navštívte krásne vápencové jaskyne Grotta Romanelli a Grotta Zinzulusa, ktoré boli zrejme už v prahistorických dobách obývané.

Príjazd: Diaľnica A14 Ancona - Bari, výjazd Bari, ďalej po SS 16 smer Brindisi alebo Lecce, z Lecce ďalej potom pokračovať po SS 101 do Gallipoli smerom do Santa Maria di Leuca. Žel. stanica: Lecce alebo Presicce. Letisko: Brindisi (100 km).

Torre dell' Orso / Lecce

Letovisko omývané jedným z najkrajších morí Talianska. Široké pláže sa tu vyznačujú zlatistým jemným pieskom a niekoľkými vápencovými útesmi, ktoré sa tu pre milovníkov potápania stávajú naozajstným rajom. Neďaleko odtiaľ leží Otranto, mesto žijúce prevažne nočným životom, a nesmieme zabudnúť ani na najkrajšie mesto talianskeho baroka - Lecce. Tu odporúčame prechádzku nádherným barokovým centrom - od námestia Sant´Oronzo (Svätý Oronzo - patrón mesta) s rímskym amfiteátrom z 2. st. pred n. l. cez Corso Vittorio Emanuele až k Dómskemu námestiu. Špecialitou v miestnych reštauráciách sú prevažne živé morské plody (dary mora).

Príjazd: Diaľnica A14 Ancona - Bari, výjazd Bari, ďalej po SS 16 smer Brindisi alebo Lecce, z Lecce smer San Cataldo. Žel. stanica: Lecce. Letisko: Brindisi (75 km). 

Otranto

Jedno z najnavštevovanejších historických mestečiek, žijúce prevažne nočným životom. V historickom centre vás prekvapí široký výber vynikajúcich rybích reštaurácií a barov. Nachádza sa tu impozantný hrad s mohutným opevnením, postavený v 15. storočí po vpáde Turkov. V katedrále, ktorá sa stala vzorom všetkých sakrálnych stavieb v 11. storočí, sú uchované pozostatky obyvateľov mesta, ktorí hľadali spásu v kostole. Očarí vás tu aj rozsiahla mozaika na podlahe katedrály z obdobia stredoveku.
Blízko sa nachádza aj Santa Maria di Leuca "špička talianskeho podpätku". Mys Maria di Leuca je nazvaný podľa bielej vápencovej skaly (grécky ákra leuká). Na myse stojí kostol Santa Maria di Finibus Terrae (sv. Márie z Konca Zeme), ktorý má oltár z časti Minervinho chrámu, ktorý tu kedysi stál, a obraz Madony, ľuďmi pokladaný za zázračný. Od majáku sa otvára nádherný rozhľad, pri veľmi peknom počasí až do Albánska. Mestečko má krásnu promenádu, vedúcu k turistickému prístavu. Západne od mysu sa nachádzajú malé prímorské kúpele Leuca a Punta Ristola. Zážitkom sú plavby na člne pozdĺž veľmi členitého pobrežia s mnohými jaskyňami. Pár desiatok kilometrov odtiaľ navštívime krásne kvapľové jaskyne Grotta Romanelli a Grotta Zinzulusa, ktoré boli obývané zrejme už v prahistorických dobách.

Príjazd: Diaľnica A14 Ancona - Bari, výjazd Bari, ďalej po SS 16 smer Brindisi alebo Lecce, z Lecce ďalej potom pokračovať po SS 16 do Otranta. Žel. stanica: Lecce. Letisko: Brindisi (100 km).

Gallipoli

Prístavné mestečko, gréckeho pôvodu, často nazývané Perla Jónskeho mora. Situované na skalnatom ostrove v Tarentskom zálive, spojené mostom s moderným  predmestím na pevnine. Pre svoju polohu sa stalo obľúbeným cieľom návštevníkov z celého veta. Milovníci nočného života si na svoje prídu v centre mesta. Deti určite poteší návšteva aquaparku s tobogánmi.

Príjazd: Diaľnica A14 Ancona - Bari, výjazd Bari, ďalej po SS 16 smer Brindisi alebo Lecce, z Lecce ďalej potom pokračovať po do Gallipoli. Žel. stanica: Gallipoli. Letisko: Brindisi (90 km).