Taliansko - Kampánia - Neapolský záliv
Palinuro Ascea Marina di Casalvelino Agropoli Paestum Pontecagnano Anacapri Barano d´Ischia Sant´Angelo Panza Forio Ischia Casamicciola Terme Lacco Ameno    Mapa Kampánie Mapka Kampánie Pobrežie pri mestečku Ascea Marina Pobrežie Kampánie Ascea - Velia Ascea - Velia Marina di Casalvelino Paestum Obchod s typickou keramikou Paestum Agropoli Neapol Cilentské pobrežie Palinuro Palinuro Cilentské pobrežie

Veľmi úrodný kraj, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je  Neapol, hlavné mesto Kampánie a sopka Vezuv a. Neapolský záliv je jedným z najnavštevovanejších miest Talianska. Patrí sem predovšetkým amalfské pobrežie, kde sa pestujú najušľachtilejšie citróny na svete. Na severnej strane Sorrentského polostrova sa zase darí pomarančovníkom. Na hornatom Sorrentskom polostrove leží jedno mestečko vedľa druhého a všetky majú bohatú históriu. Z mesta Sorrento alebo z veľkého neapolského prístavu môžete navštíviť jeden z najkrajších ostrovov Tyrhénskeho mora - Capri. Ten bol už v staroveku obľúbeným miestom pobytu cisárov. Alebo môžete navštíviť antické mestá Pompeje a Herkulaneum, ktoré boli v roku 79 zasypané popolom.

Vzdialenosť zo Slovenskej republiky do oblasti neapolských pamiatok je približne 1400 km. Letisko sa nachádza v Neapoli.
 

Letovisko Ubytovacie zariadenie
Pontecagnano Hotel Ancora ****   Individuálna doprava autom Doprava autombusom Individuálna doprava vlakom   Priamo pri mori
 
Paestum Villaggio Cerullo´s    Individuálna doprava autom Doprava autombusom Individuálna doprava vlakom     
Villaggio Camping Mare Pineta  
Individuálna doprava autom Doprava autombusom Individuálna doprava vlakom Zvieratá povolené
Hotel Clorinda ****  
Individuálna doprava autom Doprava autombusom Individuálna doprava vlakom
  
Ascea Marina   Villaggio Le Palme   Individuálna doprava autom Doprava autombusom Individuálna doprava vlakom    Priamo pri mori
 
Palinuro   Residence Vigna del Mare ***   Individuálna doprava autom Doprava autombusom   
 
Caprioli di Palinuro   Villaggio Hotel Residence Costa del Mito ***   Individuálna doprava autom Doprava autombusom   
Villaggio Baia del Silenzo ****   Individuálna doprava autom Doprava autombusom   
 
Marina di Camerota   Villaggio La Fenosa ***   Individuálna doprava autom Doprava autombusom Individuálna doprava vlakom
Villaggio Macinelle  
Individuálna doprava autom Doprava autombusom Individuálna doprava vlakom  
Villaggio Delle Sirene  
Individuálna doprava autom Doprava autombusom Individuálna doprava vlakom
 
Baia Domizia   Hotel Domizia Palaze ****   Individuálna doprava autom Doprava autombusom Individuálna doprava vlakom
Hotel Residence Giulivo ****  
Individuálna doprava autom Doprava autombusom Individuálna doprava vlakom  
La Serra Italy Village ***  
Individuálna doprava autom Doprava autombusom Individuálna doprava vlakom
 

                  
                      Autobusová doprava do Kampánie
                      Možnosti fakultatívnych výletov
 

KAMPÁNIA

Neapol

Metropola regiónu Kampánia bola založená Grékmi v 8. st. pred n. l. a neskôr sa stala obľúbeným mestom starovekých Rimanov. Neapol je jedinečný svojou unikátnou atmosférou, ktorej sa nevyrovná žiadne iné európske mesto. V centre môžete navštíviť Teatro San Carlo z r. 1737 - jedno z najväčších európskych divadiel, kostol Sv. Františka z Paoly. postavený v roku 1817 podľa vzoru rímskeho pantheonu, Palazzo Reale - pôvodne kráľovský zámok s mramorovými sochami neapolských vladárov, vo vnútri je divadlo, knižnica a 17 prepychovo zariadených sál. Dominantou je Castel Nuovo, niekdajšia rezidencia neapolských kráľov z 13. st. a Castel dell´ Oro - hrad z 12. st., stojaci na malom skalnatom ostrove. Veľa legiend je spojených s patrónom mesta, sv. Januarom, ktorému je zasvätený dóm z 13. st., niekoľkokrát zničený zemetrasením. Neapol v podstate ponúka historické pamiatky a kostoly na každom kroku a všetky uličky sú charakteristické svojou výnimočnosťou, ich návštevu si určite nesmiete nechať ujsť.

Príjazd: Diaľnica A1 Rím - Neapol, výjazd Neapol (Napoli). Žel. stanica: Neapol. Letisko: Neapol.

Paestum / Agropoli

Paestum je turisticky významné pobrežné a historické mestečko s troskami chrámov a nekropolou z roku 600 p. n. l., ktoré tvoria najvýznamnejší monument gréckeho staviteľského umenia na talianskej pevnine. Gréci mu hovorili Poseidonovo mesto. Po spustošení mesta a krajiny Saracénmi v 9. storočí sa obyvatelia s relikviou Sv. Matúša, ktorá tu bola podľa tradície uložená od 4. storočia, uchýlili do vyššie položených oblastí, kde založili sídlo Capaccio (dnešné Paestum). Znovuobjavenia sa dočkalo až v 18. storočí. Dnes si sem návštevníci prichádzajú pozrieť tri mohutné zachovalé dórske chrámy - Herin, Neptúnov chrám a chrám bohyne Ceres. Paestum spolu s Agropoli je aj významným poľnohospodárskym strediskom, odtiaľto sa vyváža predovšetkým južné ovocie, víno a ryby. Tiež Agropoli má veľmi pekné historické centrum, vystavané na skalnom masíve. Dýchne tu na vás atmosféra starých úzkych uličiek, kostolov a miestneho hradu. ktorý je sprístupnený aj verejnosti. Charakteristický je tiež malý turistický prístav.

Príjazd: Diaľnica A3 výjazd Salerno - Reggio Calabria, výjazd Battipaglia (25 km). Žel. stanica: Agropoli/Paestum.  Letisko: Neapol (95 km).

Pontecagnano / Salerno

Prímorské letovisko, nadväzujúce na Salerno - chýrne prístavné mesto s krásnymi promenádami a bohatou históriou. Zo Salerna v letnej sezóne plávajú lode na výlety pozdĺž malebného amalfského pobrežia až na ostrov Capri. Pontecagnano je veľmi výhodne situované, pretože je obklopené samými významnými historickými a turisticky atraktívnymi miestami, ako sú napr. Pompeje, Vezuv, Paestum, Salerno, Amalfi alebo známe ostrovy Capri, Ischia, Procida atď.

Príjazd: Z diaľnice A3 výjazd Salerno alebo Pontecagnano, ďalej potom po pobrežnej ceste Litoranea smer Paestum. Žel. stanica: Potecagnano. Letisko: Neapol (70 km).

Ascea / Velia

Ascea je malebné antické mestečko, postavené vysoko nad morom. Prvé zmienky o tomto letovisku pochádzajú z roku 1277. Jeho moderná, vzdialenejšia prímorská časť s novopostavenými vilkami a krásnou pobrežnou promenádou, množstvom obchodíkov a  reštauráciami sa nazýva Ascea Marina. Ascea Marina ponúka zvlášť večer kúzelný pohľad na krásne osvetlené vykopávky rímskeho mesta Velia. Toto sídlo bolo obľúbené  rímskou aristokraciou,  na odporúčanie lekára sem zavítali aj Cicero a Horatius. Iba 5 m pod úrovňou rímskeho mesta narazili bádatelia na zvyšky gréckeho mesta Elea, ktoré roku 536 pred n. l. založili Fokovia, vyhnaní z Alalie, dnešnej Korziky. Okolo roku 540 - 460 pred n. l. tu rozkvitala elejská aj lekárska škola pod vedením významných filozofov. Elea, asi so 40 000 obyvateľmi, mala až 7 km dlhé mestské hradby. Na vykopávkach antického mesta sa stále pracuje. Nedávno boli odkryté základy niekoľkých chrámov, zvyšky veže, obetného oltára, obytných domov a cesta z akropole do prístavu.

Príjazd: Diaľnica A3 Salerno - Reggio Calabria, výjazd Battipaglia (60 km). Žel. stanica: Ascea. Letisko: Neapol (130 km). 

Marina di Camerota / Marina di Casalvelino / Palinuro / Santa Maria di Castellabate

Obľúbené turistické mestečká ležiace priamo na cilentskom pobreží s krásnou prírodou. Sú obklopené tiahnucim sa úbočím Apenín, ktoré v tejto oblasti tvoria Národný park - Parco Nazionale del Cilento s mnohými významnými jaskyňami. Pri výletoch do okolia môžete navštíviť napr. Azúrovú jaskyňu, ktorá je od pobrežia vzdialená cca 10 minút  plavby motorovým člnom. Na myse Capo Palinuro sa vyskytuje i veľa ďalších jaskýň, prístupných iba z mora. Túto oblasť odporúčame najmä tým, ktorí hľadajú ticho a neporušené prírodné zákutia. Národný Cilentský park je charakteristický svojím členitým pobrežím s úsekmi dlhých pláží, pokrytých jemným zlatistým pieskom. Rybárov láka najmä možnosť úspešného rybolovu v miestnych vodách. 

Príjazd: Diaľnica A3 Salerno - Reggio Calabria, výjazd Battipaglia (80 km) alebo Lagonegro - nord (70 km).  Žel. stanica: Pisciotta (10 km). Letisko: Neapol (150 km).