Taliansko - Sardínia
Porto Pino Santa Margherita di Pula Pula Nora Villasimius Arbatax Cala Gonone Orosei San Teodoro Olbia Porto Rotondo Baia Sardinia Cannigione Palau Santa Teresa di Gallura

Mapa Sardínie Mapka Talianska Mapka Sardínie Západné pobrežie Sardínie Pobrežie Sardínie Záhrady prázdninových stredísk Pláž v blízkosti rezidencia Angolo Azzurro Prístav v Palau Nuraghe Roccia dell´Orso Roccia dell´Orso - Skalný útvar Medveď Roccia dell´Orso - Skalný útvar Medveď

Čarovný ostrov v Stredozemnom mori s prekrásnymi piesočnými plážami, azúrovým morom a ešte nezničenou prírodou, pretože bola turistami objavená pomerne nedávno. Patrí k najmenej osídleným miestam Talianska. Prví ľudia sa na Sardínii objavili asi pred 200 - 150 tisíc rokmi. Výrazne sa do histórie zapísala kultúra Nuraghov, ktorá na Sardínii pôsobila v období rokov 1800 - 238 pred n. l. Dodnes na ostrove zostalo zachovaných cca 7 000 megalitických stavieb - nuraghov, pre Sardíniu typických, okrúhlych obytných veží z doby kamennej a bronzovej. Napriek tomu, že ostrov v priebehu histórie patril rôznym štátom, zostávajú Sardínčania hrdým národom.

Teraz je Sardínia autonómnou oblasťou Talianska s hlavným mesto Cagliari. Hlavným príjmom obyvateľstva sú tržby z cestovného ruchu. A niet sa čomu diviť - priezračné čisté more, krásne pláže, krasové oblasti, horské masívy, kultúrne pamiatky i veľa výrobkov tradičných remesiel - to všetko vytvára ideálne podmienky i pre náročných turistov, ktorí hľadajú pokoj, odpočinok v krásnej prírode, ale i všetok komfort.

Na atraktívnu dovolenku je tento ostrov stále viac vyhľadávaný. Prepravu na ostrov zabezpečujú lietadlá a trajekty. Najlepšie sa na Sardíniu dopravíte trajektami z Janova, Livorna a Civitavecchia. Cesta trajektom trvá približne 8 - 10 hodín.

 Pozrite si: 
          Zaujímavosti o Sardínii  
          Ako sa dostanete na Sardíniu  
          Ako cestovať po Sardínii  

Letovisko Ubytovacie zariadenie
Alghero   Rezidencia Buganvillea ***  Individuálna doprava autom  Zvieratá povolené
Rezidencia Gardenia ***
  Individuálna doprava autom Zvieratá povolené
Rezidencia Gli Eucalipti ***   Individuálna doprava autom Zvieratá povolené
Villaggio Camping Torre del Porticciolo ***   Individuálna doprava autom
 
Badesi   Futura Style Baia Mimose ****   Individuálna doprava autom Zvieratá povolené   Soft all inclusive
 
Baia Sardinia   Club Esse Villaggio Cala Bitta ***   Individuálna doprava autom Zvieratá povolené   Polpenzia, plná penzia
 
Cala Gonone   Club Esse Cala Gonone Beach Village ****   Individuálna doprava autom Zvieratá povolené   Polpenzia, plná penzia
 
Costa Reii   Apartmány Costa Rei   Individuálna doprava autom Zvieratá povolené
Apartmány Le Ginestre   Individuálna doprava autom Zvieratá povolené  
Luxusné vilky Rei Sole   Individuálna doprava autom
 
Golfo Aranci / Concas Caddinas   Hotel Resort & Spa Baia Caddinnas ****
 
Golfo di Marinella   Rezidenia Baia de Bahas ***   Individuálna doprava autom Zvieratá povolené
 
Orosei / Cala Liberotto   Futura Club Le Palme ****   Individuálna doprava autom    Plná penzia
 
Golfo Aranci   Rezidencia La Filasca ***   Individuálna doprava autom Zvieratá povolené
 
Pallau   Club Esse Porto Rafael ****   Individuálna doprava autom Zvieratá povolené   Polpenzia, plná penzia
Club Esse Posada Beach Resort **
**  
Individuálna doprava autom Zvieratá povolené   Polpenzia, plná penzia
Club Esse Rezidencia Capo d Orso *** 
 Individuálna doprava autom Zvieratá povolené
 
Marina di Sorso   Futura Style La Plage ****   Individuálna doprava autom Zvieratá povolené   Soft all inclusive
 
Santa Margherita di Pulla   Apartmány Capo Blu & Sa Murta Bianca   Individuálna doprava autom Zvieratá povolené
Futura Club Rocca Dorada ****   Individuálna doprava autom Zvieratá povolené   Soft all inclusive
 
Santa Maria di Gallura   Club Esse Gallura Beach Village ***   Individuálna doprava autom Zvieratá povolené   Polpenzia, plná penzia
Club Esse Shardana ****   Individuálna doprava autom Zvieratá povolené   Polpenzia, plná penzia
 
Stintino   Club Esse Hotel Sporting ****   Individuálna doprava autom Zvieratá povolené   Polpenzia, plná penzia
Club Esse Hotel Roccaruja ****   Individuálna doprava autom Zvieratá povolené   Polpenzia, plná penzia
 
Teulada   Nuraghe Luxury Atartment   Individuálna doprava autom Zvieratá povolené
 
Torre Delle Stelle / Maracalagonis   Club Esse Residence Torre Delle Stelle  ***   Individuálna doprava autom Zvieratá povolené
 

SARDÍNIA

Costa Smeralda / Pallau / Golfo Aranci

Kedysi pusté “Smaragdové pobrežie” (Costa Smeralda) premenilo koncom 50. rokov 20. storočia konzorcium magnátov na jednu z najlukratívnejších rekreačných oblastí na svete. Jej pôvodný vzhľad je však prísne udržiavaný. V najvýznamnejšom meste Porto Cervo sa butiky striedajú s nočnými klubmi, reštauráciami a prepychovými hotelmi. Nezabudnuteľný zážitok v návštevníkoch zanechá tiež pobyt alebo aspoň návšteva ostrovov La Maddalena a Caprera. Na tieto ostrovy sa možno dostať pravidelnou lodnou dopravou z Palau. Ostrov La Maddalena má 12 000 obyvateľov. V minulosti bol spolu so susednými ostrovmi až do druhej svetovej vojny mohutne opevnený a ovládal úžinu Bonifacio medzi Korzikou a Sardíniou. Z mesta La Maddalena vedie vyhliadková cesta až na susedný ostrov Caprera. Ostrovy sú medzi sebou prepojené otočným mostom tam, kde je morská úžina - Passo della Moneta - široká 500 m. Približne 1,5 km od mostu stojí niekdajší dom Garibaldiho, ktorý tu 2. júna 1882 zomrel. Pred domom je jeho pomník, za domom v olivovom háji stojí hrob, ktorý navštevujú ľudia z celého Talianska.
Trajekt: Z Janova, Civitavecchia a Livorna do prístavu Golfo Aranci alebo Olbia. Letisko: Olbia.

Porto Istana

Porto Istana je veľmi tichá a osamotená časť pobrežia Turchese, nachádzajúca sa necelých 12km južne od Olbie. Nezabudnuteľný je odtiaľ výhľad na protiľahlý ostrov Tavolara, ktorý je známy historkou, ako sa v roku 1836 stal najmenším kráľovstvom Európy. Vtedy sa sem vydal na lov zveri savojský vojvoda Karol Albrecht, stretol tu jediného miestneho obyvateľa menom Giuseppe Bertoleoni a z rozmaru ho menoval kráľom ostrova. Tento nový „kráľ Tavolary“ poslal vládcovi Piemontu ako výraz vďačnosti párik muflónov. Tieto zvieratá môžeme i dnes vidieť pri návšteve romantického ostrovčeka so strmými skalami, spadajúcimi do priezračného mora.
Porto Istana má výhodnú polohu medzi najatraktívnejšími miestami na Sardínii – smerom na sever sú krásne pláže Smaragdového pobrežia a svetoznáme strediská Porto Cervo, Porto Rotondo a Baia Sardinia, smerom na juh turistické mesto San Teodoro s krásnou plážou La Cinta.
Pláž a more: biely piesok, mierny vstup do mora.
Trajekt:
Z Janova, Civitavecchia a Livorna do prístavu Golfo Aranci alebo Olbia. Letisko: Olbia.

Cannigione

Kedysi malá rybárska dedinka je dnes veľmi navštevovanou turistickou lokalitou. Leží sa severozápadnom pobreží Sardínie, priamo v geografickom strede zálivu Arzachena, ktorý sa tiahne od Costa Smeraldy k mestečku Palau. Najznámejšie stredisko Costa Smeraldy Porto Cervo je od Cannigione vzdialené cca 18 km. Okolité žulové kopce sa postupne zvažujú k moru a vytvárajú tak široký chránený záliv. Práve vďaka svojej polohe a členitosti terénu je Cannigione veľmi dobre chránené pred nepriaznivými poveternostnými a klimatickými podmienkami. Cannigione má vlastný turistický prístav. Nejde iba o turistické letovisko, ale mestečko celoročne obývané. Nájdete tu množstvo reštaurácií, barov, kaviarní - živé, pulzujúce, typické mestečko. Na pláži sú k dispozícii tri potápačské centrá.
Letisko: Olbia (25 km).

Costa Paradiso

”Pobrežie” raja, jedno z najznámejších letovísk na Sardínii, rozkladajúce sa na severnom pobreží Sardínie medzi mestami Castelsardo a Santa Teresa di Gallura – obidve odporúčame navštíviť. Toto územie je z väčšej časti súčasťou prírodného národného parku. Je to ideálne miesto pre všetkých, ktorí sa venujú najrôznejším športovým aktivitám, prevažne potápaniu. Už niekoľko rokov tu funguje potápačské centrum s kvalifikovanými inštruktormi, ktorého výhodou je výučba v českom jazyku. Možno tu absolvovať kurz potápania a získať aj medzinárodné osvedčenie. Celé pobrežie je veľmi divoké, skalnaté. Pláže v tomto letovisku sú malé, piesočné, ohraničené strmými útesmi. Najznámejšou plážou na Costa Paradiso je pláž s bielym pieskom Li Cossi. Najbližšie mesto Trinitá d´Agultu, ktoré je zároveň súrávnym strediskom tejto oblasti, je vzdialené 15 km.

Blízke prístavné mestečko Castelsardo, pekne situované na úpätí hory, kolmo spadajúce do zálivu – Golfo dell’ Asinara s 5000 obyvateľmi, je centrom sardínskeho košikárstva. Vo farskom kostole je krásna Madona z 15. storočia, vrcholné dielo španielsko-sardínskej maliarskej školy. Zo zrúcaniny hradu je ďaleký výhľad.
Trajekt:
Z Janova, Civitavecchia a Livorna do prístavu Olbia (95 km), Golfo Aranci (99 km) a Porto Torres (74 km). Letisko: Alghero (90 km), Olbia (82 km).

Isola Rossa

Letovisko Isola Rossa sa rozprestiera na čarovnom úseku pobrežia na severozápade Sardínie v zálive Asinara, asi 20 km od mesta Castelsardo a asi 35 km od prístavu Santa Teresa di Gallura, 76 km od prístavu Olbia a 85 km od Alghera.
Starobylá rybárska osada, ktorá sa vďaka turistickému ruchu rozrástla na malebné turistické stredisko s malým prístavom. Rozprestiera sa na podmanivom pobreží, kde sa útesy s červenej žuly striedajú s plážami s bielym jemným pieskom. Táto príjemná rekreačná oblasť je pomenovaná podľa blízkeho rovnomenného ostrovčeka z červeného granitu. Útesy ktoré kontrastujú s priezračným a smaragdovo zafarbeným morom, nadobúdajúcim až červené odtiene, obzvlášť pri západe slnka. Tunajšie more je doteraz bohaté na vzácne ryby a je ozajstným rajom pre milovníkov podmorských výprav i pre nadšených fotografov. Pri potápaní možno vidieť morské margaréty, červené koraly, v hlbinách množstvo rýb, žijúcich v úžasných jaskyniach. Sú tu známe reštaurácie, pripravujúce lahôdky z langúst, ktoré sa tu bohato lovia.
Isola Rossa je ideálnym miestom na rodinnú dovolenku, pretože ako pláže, tak i služby v mestečku nie sú vôbec vzdialené. Ponúka klientom reštaurácie, bary, pizzeriu, diskotéku, menšie obchodíky. Večer sa tu v hlavnej sezóne usporadúvajú na hlavnej promenáde rôzne programy a vystúpenia. Isola Rossa je výhodným východiskovým miestom na výlety za historickými a archeologickými pamiatkami, do známych turistických oblastí - Costa Smeralda, Santa Teresa, Castelsardo, Alghero, poloostrov Stintino.
 Letisko: Olbia (76 km), Alghero (85 km).

Santa Teresa di Gallura

Santa Teresa di Gallura sa rozprestiera na skalnatej planine asi 40 m nad morom. Na východe je ohraničená zátokou s prístavom a na severozápade plážou Rena Bianca. Pôvodne rybárska dedinka je dnes jednou z najznámejších lokalít na Sardínii aj vďaka nádherným plážam s bielym pieskom a žulovými skalami, ktoré časom vietor premenil na skutočné sochárske diela. Mesto založili pravdepodobne Féničania, za Rimanov nieslo názov Lungonis a v stredoveku Lungon Sardo. Dodnes sa zachovala obranná veža Longosardo, postavená Španielmi v priebehu 16.st. Dnešné mesto bolo vybudované, ako jedno z mála, podľa plánov na začiatku 19. storočia (kolmé ulice, vedúce na dve hlavné námestia). Kráľ Vittorio Emanuel I. nazval mesto na počesť svojej manželky Márie Terézie.
Pláž a more: jemný žltý piesok, útesy a skaly, mierny vstup do mora.
Trajekt: Z Janova, Civitavecchia a Livorna do prístavu Golfo Aranci alebo Olbia. Letisko: Olbia.

Stintino

Stintino malé rybárske mestečko ležiace na severozápadnom pobreží Sardínie dvoch malých zálivov, vytvárajúcich prirodzený prístav. Väčšina obyvateľov sú je potomkovia 45 rodín, presťahovaných sem násilne roku 1882 z ostrova Asinara, ktorý štát premenil na väzenie. Hlavnou atrakciou tejto oblasti sú pláže s belostným pieskom medzi divokými útesmi a krištáľovo čisté tyrkysovo modré more. Stintino sa stáva stále obľúbenejšou oblasťou. 4 km smerom na sever sa na idylickom výbežku nachádza jedna z najkrajších belostných pláží Sardínie La Pelosa a menšia La Pelosetta. Dominantou tohto miesta je aj španielska veža. Odporúčame navštíviť protiľahlé ostrovčeky Piana a Asinara. Na ostrove Asinara môžete vidieť prírodný unikát - malé biele oslíky, podľa ktorých dostal ostrov svoje meno.
Trajekt: Z Janova, Civitavecchia a Livorna do prístavu Golfo Aranci alebo Olbia. Letisko: Olbia.

Badesi

Mestečko Badesi leží na severozápade Sardínie na polovici cesty medzi mestečkami Santa Teresa di Gallura a Stintino, na pokraji zvlnenej nížiny, na úpätí hory Monte Littighedu, 50 km od prístavu Porto Torres. Je to krásna časť pobrežia s plážami a menšími letoviskami, tiahnucimi sa od Isola Rossy až ku Castelsardu. Vďaka dĺžke pláží je Badesi ideálnym miestom na tichý odpočinok, pretože vždy je možné nájsť si osamotené a neobsadené miesto. Nájdete tu Badesi, kúpeľné mestečko Terme di Castel Doria, alebo známu pláž San Pietro okolo Valledorie. Badesi Mare je od mestečka Badesi vzdialené cca 3 km a je charakteristické širokou 8 km dlhou plážou s jemným bielosivým pieskom, ktorú omýva priezračne modré more.
Letisko:
Olbia (70 km), Alghero (80 km).

Costa Rei

Nádherná prírodná oblasť juhovýchodnej Sardínie, omývaná priezračne čistým Tyrhénskym morom. Táto časť ostrova bola v minulosti nazývaná Sarrabus. Vyznačuje sa zvláštnymi prírodnými úkazmi, ako sú skupiny veľkých kamenných útvarov s astrálnou symbolikou, z ktorých asi najvýznamnejšie sú Piscina Rei a Pranu Matteddu. Mierne členitá krajina, ktorá sa z veľkej časti stala prírodnou rezerváciou, vám ponúka množstvo príjemných prechádzok v dosiaľ takmer panenskej prírode. Costa Rei je miesto, kde stále ešte môžete stráviť pokojnú a ničím nerušenú dovolenku na plážach s bielym pieskom, ukrytých v malých romantických zátokách, s priezračným morom tyrkysovej farby. Klientom je k dispozícii obchodné centrum, požičovne bicyklov, reštaurácie, bary, diskotéka, supermarket, tenisové a futbalové ihrisko, jazdiareň, potápačské centrá, školy windsurfingu a plachtenia. Na voľne prístupných plážach možno hrať plážový volejbal, nohejbal, volejbal, požičať si surfy alebo iné plavidlá. Vďaka svojej polohe je tu vhodné tráviť dovolenku od začiatku júna až do konca októbra, kedy je more príjemne prehriate a počasie slnečné. Táto oblasť ponúka množstvo výletov do okolia - krásne pobrežné hory smerom na Villassimius, Hadí ostrov - Isola Serpentara s nádhernými skrytými zátokami s plážami, skupinu ostrovčekov Variglioni alebo horské dedinky vo vnútrozemí. V dedinke Muravera sa koncom augusta konajú tradičné hody svätého Augustína. 

Pula / Santa Margherita di Pula

Pula - známe letovisko v tesnej blízkosti starovekého mesta Nora je ideálnym miestom na rodinnú dovolenku. Na svoje si prídu i milovníci kultúry a športu. Vyznačuje sa prekrásnym morom a pobrežím, pláž sa tiahne až k blízkej rekreačnej oblasti Santa Margherita (7 km), ďalšiemu vyhľadávanému cieľu letných návštevníkov. Hotely a komplexy apartmánov sú postavené priamo pri pláži pod prírodnou strechou z korún početných pínií, v blízkosti panoramatickej cesty.
Blízko Puly vyčnieva z mora poloostrovček Capo di Pula, vyhľadávaný predovšetkým archeológmi pre hojný výskyt zeolitu, kremeňa a kalcitu, ktoré sú zovreté v stuhnutej láve. Veľký ohlas si získalo aj miestne 18 jamkové golfové ihrisko Is Molas, kde sa usporadúvajú i medzinárodné turnaje.
Letisko: Cagliari (45 km).

Porto Pino

Toto príjemné letovisko je známe vďaka vysokým bielym piesočným dunám, ktoré zakončujú krásnu 4 km dlhú pláž. Je to pomerne tiché miesto, vhodné na rodinnú dovolenku. Svieža a zatiaľ nepoškvrnená príroda v okolí je pretkaná množstvom turistických chodníkov, ktoré lákajú na príjemné prechádzky. Pobrežné chodníky často končia na niektorej z malých očarujúcich piesočných pláží, chránených skaliskami a obklopených hojnou zeleňou. Priamo v Porto Pine je novo vybudované komerčné centrum s reštauráciou - pizzeriou, barom a niekoľkými obchodíkmi. Blízko pláže a asi 400 m od hotela sa nachádza piano bar so živou hudbou, niekoľko reštaurácií a pizzerií a cukráreň. Silnejšie zázemie, pokiaľ ide o obchody, banku, poštu, lekára atď. poskytuje obec Sant´ Anna Arresi, ktorá je vzdialená asi 5 km. Niekoľkokrát denne tam premáva linkový autobus alebo hotelový mikrobus.
Potápanie odporúčame v zátoke Cala Piombo, vo vzdialenosti 1 km od pobrežia - je tu hĺbka 30 - 35 m, raj pre fotografovanie pod hladinou mora a pôvodnú archeológiu (vidieť možno úlomky amfor, váz a pod.). Porto Pino je zapísané do zoznamu oblastí chránených pre kvalitu a množstvo rastlinstva a je súčasťou parku Sulcis. Práve tu veľmi často vidieť plameniaky. Vo vnútrozemí je krajina nerovná a hornatá, čo je výsledkom vulkanickej činnosti minulého geologického obdobia a bohatá na stopy po primitívnom národe, ktorý kolonizoval túto krajinu približne 3 000 rokov pred n. l.
Letisko:
Cagliari (70 km).

Ostrov Sant´ Antioco

Národný park Sulcis tvoria okrem južnej časti ostrova aj ostrovy San Pietro  a Sant´ Antioco. Sant´ Antioco leží na juhozápade Sardínie, s ktorou je spojený 3 km dlhou šijou pozdĺž lagúny Santa Caterina. Túto spojnicu začali budovať Puni, Rimania ju dokončili. Ostrov má rozlohu 108,9 km2 a je prevažne hornatý, najvyšší bod Pergas de Fogu meria 271 m. Juh ostrova je pomerne členitý, za najpôsobivejšie možno označiť skaliská medzi zálivom Cala Lunga a Nido dei Passeri na juhovýchode. Pláže sa nachádzajú skôr na východe a na severe. Ostrovy Sant´ Antioco a San Pietro patria medzi najvyhľadávanejšie rekreačné oblasti vďaka ideálnym podmienkam na potápanie a rybolov. Možno tu vidieť i delfíny. Mestečko Sant´Antioco bolo postavené na ruinách pôvodného fenického sídla Sulcis z 8. st. pred n. l. V súčasnosti ho obýva 13 tisíc obyvateľov, čo ho radí medzi najživšie strediská oblasti s širokým zázemím na šport a zábavu všetkého druhu. Ešte pred vjazdom do mestečka si možno pozrieť starý rímsky most Ponte Romano. Významný je tunajší moderný prístav, mesto má i veľmi pekné pláže. Na tomto ostrove ponúkame stredisko Maladroxia.
Letisko: Cagliari (90 km).

Maladroxia

Toto veľmi malé malebné mestečko bolo vybudované nad čarovnou plytkou zátokou s priezračnou, krištáľovo čistou vodou a priestrannou plážou s jemným bielym pieskom. Priamo pri pláži nájdete typický bar a občerstvenie. Na pláži je k dispozícii ihrisko na plážový volejbal a nohejbal. Mestečko je vhodné na odpočinok a skôr tichú dovolenku. Spoločenským centrom tejto zóny nielen ostrova je mestečko Sant´ Antioco (nákupy, história, nočný život). V sezóne je možné využiť linkové autobusové spojenie každú hodinu (júl - august). V neskorých večerných a nočných hodinách možno zabezpečiť odvoz individuálne. Vzdialenosť Maladroxie od Sant´ Antioca je cca 8 km.