Taliansko - Sicília
Vulcanello Letojanni Letojanni Marina di Ragusa Marsala Capo Granitola Sciacca Agrigento Kamarina Fondachello Catania Giardini Naxos Taormina San Saba Porto Levante Vulcanello Portorosa Oliveri Gioiosa Marea Cefalu Trabia San Vito lo Capo Marina di Ragusa Marsala Capo Granitola Sciacca Agrigento Kamarina Fondachello Catania Giardini Naxos Taormina San Saba Porto Levante Vulcanello Portorosa Oliveri Gioiosa Marea Cefalu Trabia San Vito lo Capo   Mapa Sicílie

Najväčší ostrov Talianska, ktorý bol už pred storočiami nazývaný "ostrovom Slnka", predovšetkým pre svoje subtropické podnebie s horúcimi letami a miernymi zimami.

Sicília, nazývaná aj ako perla Stredomoria, je ostrov plný tajomstiev. Pôvodne sa nazývala Sicania, podľa pôvodných obyvateľov. V dobách, keď ju ovládali Gréci, sa podľa svojho trojuholníkového tvaru nazývala Trinacria, až nakoniec dostala meno podľa národa popolo dei siculi, Sicilia. Kus svojej histórie tu zanechali Gréci, Rimania, Arabi, Normani a další návštevníci, ktorí tu zanechali svoju pečať, aby sa tak pridali k vytvoreniu jej jedinečných pokladov.

Symbolom Sicílie je najväčšia doteraz činná sopka v Európe - Etna. Jedinečná krása krajiny, pekné pláže, množstvo cenných antických pamiatok, medzi ktorými vynikajú zachovalé grécke chrámy i originálne stavby z normanského obdobia, činia Sicíliu turisticky veľmi vyhľadávanou po celý rok.

Zbytky antických gréckych miest v južnej časti Sicílie svedčia o tom, že bola už v tej dobe kvitnúcim ostrovom. V staroveku bola jednou z najvýznamnejších poľnohospodárskych oblastí Talianska a dodnes ju, zvlášť vo vnútrozemí, pokrývajú rozsiahle obilné lány.

Z veľkého prístavu Reggio Calabria a Villa San Giovanni vedie do Messiny pravidelná lodná doprava, ktorá prepravuje i vlaky.

Vzdialenosť zo Slovenskej republiky do týchto prístavov je necelých 1800 km. Letisko sa nachádza v Palerme a Catanii.
 

Letovisko Ubytovacie zariadenie
Furnari Tindari Camping Village   Individuálna doprava autom Individuálna doprava vlakom Zvieratá povolené   
 
Portorosa Residence Portorosa   Individuálna doprava autom Individuálna doprava vlakom Zvieratá povolené   
 
Gioiosa Marea Villaggio Baia Calavà ***   Individuálna doprava autom Individuálna doprava vlakom Zvieratá povolené   Odporúčame
 
 Sciacca Rezidencia Baia Renella   Individuálna doprava autom Individuálna doprava vlakom Zvieratá povolené   Odporúčame  
 
San Saba   Village Oasi Azzurra   Individuálna doprava autom Individuálna doprava vlakom    Náš tip   priamo pri mori, špeciálne ceny, bezbariérové izby
 
Giardini Naxos   Villaggio Alkantara   Individuálna doprava autom Individuálna doprava vlakom  Zvieratá povolené   Náš tip  
Village Naxos Beach Resort ****   Individuálna doprava autom Individuálna doprava vlakom    All inclusive

 
Taormina   Hotel Baia Azzurra ****   Individuálna doprava autom Individuálna doprava vlakom  Zvieratá povolené    Náš tip
 
Letojanni   Hotel Antares ****   Individuálna doprava autom Individuálna doprava vlakom     Náš tip
Hotel San Pietro
Hotel da Peppe
 
Catania Villaggio Europeo   Individuálna doprava autom Individuálna doprava vlakom Zvieratá povolené    8 km od letiska Catania, linková doprava, pri mori
 
Sant´ Alessio Siculo   Hotel Kennedy ***   Individuálna doprava autom Individuálna doprava vlakom Zvieratá povolené  
 

                  
                   Možnosti fakultatívnych výletov: Liparské ostrovy
 

SICÍLIA

Catania

Druhé najväčšie a najmodernejšie mesto Sicílie leží priamo na úpätí Etny. Bolo založené už v roku 729 pred n. l.  ako prvá grécka kolónia na Sicílii. O antickej minulosti mesta svedčia zbytky trochamfiteátrov, hrad Ursino z roku 1240, dóm Sv. Agáty z normanského obdobia, veľa kostolov a niekoľko barokových fontán a mestských brán. Mesto bolo niekoľkokrát zničené zemetrasením a na niektorých miestach pokryté lávou. Veľa budov potom bolo znovu postavených pri použití čiernych blokov lávy, tehál a mramoru. Symbolom mesta je baroková fontána so slonom, v jej bezprostrednej blízkosti nájdete nespočetné množstvo pamiatok, divadiel, múzeí a tiež škálu moderných obchodov a barov, ponúkajúcich vynikajúce ľadové drene a špeciality z mandľového cesta. V historickom centre Catanie sa každé predpoludnie konajú veľkolepé trhy. Catania je aj ideálnym východzím bodom na výlety po Sicílii. Odporúčame Vám navštíviť vrchol Etny, Taorminu, Syrakúzy, Piazza Armerina, Agrigento a veľa iných miest s nezabudnuteľnou tajuplnou atmosférou.

Príjazd: Diaľnica A3 Salerno - Reggio Calabria, ďalej po diaľnici A20 Messina - Catania, výjazd Catania. Žel. stanica: Catania. Letisko: Catania.

Portorosa

Prístav Portorosa - Ružový prístav - je meno veľkej prázdninovej dedinky, rozkladajúcej sa medzi Tindari a Capo Milazzo v okrese Messina. Toto moderné, sympatické prímorské letovisko s umelo vytvorenými kanálmi je jedným z najväčších turistických prístavov na Sicílii. Má veľmi výhodnú polohu, pretože leží priamo oproti Liparských ostrovov, kam z neďalekého prístavu Milazzo pravidelne plávajú lode. Je obklopené krásnou zeleňou a pieskovou plážou.

Príjazd: Diaľnica A3 Salerno - Reggio Calabria, ďalej po diaľnici A20 Messina - Palermo, výjazd Falcone. Žel. stanica: Falcone (5). Letisko: Catania (135 km).

Oliveri

Oblasť, nachádzajúca sa pri mestečku Tindari, najmladšej gréckej kolónie na Sicílii, založenej v roku 396 pred n. l. Pláže sú tu rozmanité, pieskové a kamienkové. Najbližšie zaujímavé miesta, kam sa dajú organizovať výlety, sú vykopávky v Tindari, Nebrodi a Liparské ostrovy.

Príjazd: Diaľnica A3 Salerno - Reggio Calabria, ďalej po diaľnici A20 Messina - Palermo, výjazd Falcone (5 km). Žel. stanica: Oliveri. Letisko: Catania (170 km).

Tindari - Zátoka zázrakovGioiosa Marea

Pôvabné mestečko Gioiosa Marea leží na jednom z najkrajších, mierne hornatých sicílskych pobreží, odkiaľ môžete obdivovať západ slnka za Liparské ostrovy, ktoré možno lodnou dopravou z neďalekého Milazza tiež navštíviť. Táto oblasť s pieskovými plážami je veľmi bohatá na subtropickú vegetáciu. Do súčasnosti si Gioiosa Marea zachovalo svoju pokojnú a jedinečnú atmosféru. Dnes tu môžete po dni, strávenom na očarujúcich plážach alebo cestovaním po rozličných kútoch Sicílie, vychutnať večery v niektorej z miestnych taverien.

Príjazd: Diaľnica A3 Salerno - Reggio Calabria, ďalej po diaľnici A20 Messina - Palermo, výjazd Patti. Žel. stanica: Patti (13 km) alebo Gioiosa Marea (1 km) Letisko: Catania (150 km).

Agrigento/Sciacca

Agrigento - grécky chrámAgrigento založila roku 581 pred n. l. ako Agragos grécka kolónia Gela. Dnes tu, na mieste bývalej akropolis, vyrástlo krásne moderné mesto s bohatou históriou, ktoré bolo Pindarosom považované za "najkrajšie mesto smrteľníkov". Z jeho hradieb a chrámov sa zachovalo veľa zrúcanín. Vládcovia mesta boli väčšinou tyrani. Pod vedením Empedokla (meno dnešného významného prístavu) zažil bohatý Akragas ako slobodný štát najväčší mocenský rozmach, ale už v roku 406 pred n. l. podľahol Kartágu. Mesto bolo vyplienené, chrámy vypálené. "Valle dei Templi" sa dnes hovorí bývalému antickému mestu, ktoré sa zachovalo na svahu pod akropolou, zvažujúcom sa pozvoľne k moru; teraz je tu archeologický park s najbohatším zoskupením zachovalých gréckych chrámov na svete. Sciacca je krásne historické mesto s veľkým rybárskym prístavom. Obzvlášť večer v centre bujnie bohatý spoločenský život. Odporúčame navštíviť niektorú z miestnych reštaurácií alebo vinární. Známe sú aj miestne kúpele.

Príjazd: Diaľnica A3 Salerno - Reggio Calabria, A18 Messina - Catania, A19 Catania - Caltanissetta, ďalej potom po SS 640. Žel. stanica: Agrigento. Letisko: Palermo (160 km).

Marsala/Trapani

Prístav Marsala je domovom fortifikovaného, ťažkého vína, ktorého výroba tu siaha až do 18. storočia. V roku 1798 po bitke na Níle si admirál Nelson objednal obrovské množstvo tohto moku a nechal tu zriadiť veľa významných pivníc. V jednej zo starých pivníc dnes sídli Archeologické múzeum s expozíciou význačných fenických artefaktov. Najdôležitejšie fenické vykopávky totiž pochádzajú z blízkeho ostrova Mozia (starovekého Motya), ktorý bol významným obchodným centrom Feničanov. Mozia bola založená r. 397 pred Kristom. Usadili sa tu ľudia, ktorí prečkali masaker Dionýza I. zo Syrakúz. Ostrov s vykopávkami a múzeom je možné navštíviť v ktorúkoľvek dennú hodinu. Z Marsaly a okresného prístavného mesta Trapani pravidelne plávajú lode na blízke Egadské ostrovy, kde doteraz vládne arabský duch. Do súostrovia patrí najväčší ostrov Favignana, Levanzo, kde objavíte maľby a rytiny z paleolitu a neolitu, a Marettimo - najmenší a civilizáciou najmenej narušený ostrovček.

Príjazd: Diaľnica A3 Salerno - Reggio Calabria, A18 Messina - Catania, A19 Catania - Palermo, A29 Palermo - Trapani, ďalej potom po SS 150 do Marsaly. Žel. stanica: Marsala. Letisko: Palermo (90 km).

Taormina - grécke divadlo, v pozadí Etna

Taormina/Giardini Naxos

Jedno z najmalebnejších a turisticky najpríťažlivejších miest Talianska. Už francúzsky spisovateľ Maupassant napísal, že toto miesto je obrazom, na ktorom nájdete všetko, čo bolo na Zemi stvorené pre potechu oka, ducha a fantázie. K založeniu Taorminy inšpirovala Kartágincov v roku 396 pred n. l. strategicky výhodná poloha vysoko nad morom, na hore Monte Tauro s úchvatným pohľadom na dymiaci vrchol Etny, na azúrové more a pobrežie neďalekej Kalábrie. Staviteľskému umeniu Grékov Taormina vďačí za najkrajšie prírodné divadlo na svete z 3. st. pred n. l., ktoré je po amfiteátri v Syrakúzach druhým najväčším. Osobitné čaro majú aj taormínske uličky, vyhliadkové terasy a hlavná promenáda Corso Umberto. Neďaleký Giardini Naxos patrí k najvyhľadávanejším prázdninovým letoviskám s kvalitnými hotelovými službami. Naxos je tiež miestom, kadiaľ kráčala história. Práve tu totiž Gréci v roku 735 pred n. l. založili svoje prvé mesto na sicílskej pôde. Zvyšky antického Naxosu si môžete pozrieť v archeologickom parku.

Príjazd: Diaľnica A3 Salerno - Reggio Calabria, ďalej po diaľnici A20 Messina - Catania, výjazd Giardini Naxos. Žel. stanica: Taormina-Giardini Naxos. Letisko: Catania (50 km).

San Saba

Malé antické rybárske mestečko, ležiace na pobreží Tyrhénskeho mora medzi Punta Faro a Capo Milazzo, v najsevernejšej časti ostrova, iba 15 km od mesta Messina. Letovisko je známe tiež piesočnými dunami, ktoré ak by sa opierali o skalnaté útesy, umiestnené takmer v mori. San Saba je vďaka svojej polohe ideálnym východiskovým bodom na uskutočňovanie výletov do mnohých prekrásnych miest Sicílie vrátane Liparských ostrovov.

V období už od začiatku mája sú vďaka svojej ideálnej geografickej polohe už veľmi vhodné podmienky na kúpanie a pobyt na pláži. Priemerná denná teplota ovzdušia na začiatku letnej turistickej sezóny sa v okolí letoviska pohybuje v rozmedzí 26 – 30 ° C. Teplota vody je takisto vhodná na kúpanie pre všetky vekové kategórie.

Príjazd: Diaľnica A 20 Messina – Palermo, výjazd Villafranca Tirrena. Ďalej smerom na sever po štátnej ceste č. 113 asi 10 km do miesta pobytu. Žel. stanica: Messina (15 km). Letisko: Catania (120 km).